دسته‌بندی نشده

انواع ورق فولادی و کاربرد هرکدام

ورق گالوانیزه و محبوبیت ویژه آن در صنایع مختلف

انواع صفحات فولادی و کاربرد برای هر کدام

انواع ورق فولادی

ورق سیاه، ورق روغن، ورق اسیدشویی، ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق موجدار، ورق آلیاژی، ورق فولادی، ورق استنلس استیل، ورق آلومینیوم، ورق ضد سایش، ورق سوراخ دار، ورق قلع، صفحه Shadowline

امروزه در ایران انواع ورق های فولادی در کارخانه های مختلفی مانند فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین در اهواز و فولاد کاویان و فولاد گیلان تولید می شود و ایران را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این محصولات تبدیل می کند. خاورمیانه. به طور کلی، ورق های فولادی با فرآیندی به نام نورد تولید می شوند. انواع مختلف ورق های فولادی را می توان برای کاربردهای مختلف استفاده کرد.

این فایل صوتی این مقاله است
از کلیدهای بالا و پایین برای افزایش یا کاهش صدا استفاده کنید.

با ما در دانشنامه اصفهان آهن همراه باشید تا به معرفی ورق ها و کاربرد آنها در صنعت یا زندگی روزمره بپردازیم. با مراجعه به صفحه مورد نظر می توانید به لیست قیمت ها دسترسی داشته باشید.

کالا کاغذ

در بین انواع ورق های فلزی، ورق مشکی یکی از پرکاربردترین هاست. در مورد نام ورق مشکی باید بدانید که این نام فقط یک کلمه در بازار فولاد کشور است و در این ورق خبری از مشکی نیست و از آنجایی که این ورق نمی درخشد به آن مشکی می گویند.

صفحه فلزی مشکی

تولید صفحه سیاه به روش نورد گرم انجام می شود که در آن شمش فولاد قبل از ذوب شدن به حالت خمیری تا دمایی گرم می شود، سپس وارد فرآیند نورد می شود و به آرامی منبسط و مسطح می شود تا با افزایش طول به یک مکعب مستطیل تبدیل شود. . فرآیند به دلیل دمای بالای شمش، مسیر فرآیند با آب خنک می شود و پس از اتمام هر مرحله نورد، محصول خروجی هر مرحله مجددا وارد کوره می شود تا به دمای مناسب برسد. در هر مرحله فاصله غلتک ها کاهش می یابد تا اینکه در مرحله آخر فاصله غلتک ها به ضخامت ورق برسد.

استفاده از انواع فویل مشکی

موارد استفاده از ورق های سیاه متنوع است، اما به طور کلی می توان به آنها اشاره کرد:

بدنه خودرو

ورق کف ماشین

گرفتگی لوله

انواع پروفیل

تانکر

کشتی سازی

صفحه اصلی

نام ورق روکش شده مانند تخته سیاه ربطی به چربی سطح این نوع ورق ندارد بلکه به دلیل سطح براق و براق این نوع ورق در بازار به آن چربی می گویند. فرآیند تولید ورق های روغنی به روش پوشش سرد انجام می شود و دلیل براق بودن محصول نهایی نیز همین روش تولید می باشد. هدف از تولید این نوع ورق ها دستیابی به کیفیت سطحی بالا و تهیه ورق هایی با ضخامت کم می باشد.

نوع ورق

روش تولید ورق روغنی به این صورت است که محصول خروجی از فرآیند نورد گرم (پس از سرد شدن) وارد فرآیند اسیدشویی می شود (جزئیات تکمیلی را می توانید در قسمت زیر مربوط به ورق اسیدشویی مطالعه کنید) و پس از اتمام این فرآیند، ورق روغن دوباره رول می شود.

در مرحله بعد فیلامنت در دستگاه نورد سرد (که معمولا تعمیر می شود) قرار می گیرد و فرآیند نورد آغاز می شود. ضخامت مورد انتظار ادامه دارد. تا در نهایت رشته های برگ دوباره پیچ خورده باشند. فرآیند سیم پیچی دایره ای ورق پلی در این مرحله برای کاهش تنش ناشی از پیچش و برش لبه سیم پیچ ها انجام می شود. در برخی از تاسیسات صنعتی برای حذف چربی و آلودگی سطحی ناشی از فرآیند نورد سرد، فرآیند شستشوی الکترولیتی نیز انجام می شود.

همچنین با توجه به نوع ورق و محل استفاده برای دستیابی به ساختار متالورژیکی همگن و یا خواص مکانیکی مورد انتظار می توان فرآیند آنیلینگ را بر روی کویل نیز انجام داد.

پس از فرآیند نورد سرد و فرآیندهای جانبی و اصلاحی، ورق برای حذف امواج، صاف و برش لبه ها وارد فرآیند اصلاح نهایی می شود و پس از پایان کار برای جلوگیری از اکسید شدن، روغن کاری می شود. در مقاله ای جداگانه به «کاغذ روغنی» به طور جداگانه پرداخته شد.

کاربردهای صفحه چربی

سایت پایه تولید ورق گالوانیزه

تولید لوازم خانگی مانند اجاق گاز

محصولاتی مانند کاور یخچال را بپوشانید

تولید لوله

کاغذ شستشوی اسیدی

نوع دیگر کاغذ، کاغذ شستشو با اسید است. پس از تولید ورق در فرآیند نورد گرم، به دلیل دمای بالای ورق و پاشش مداوم آب در جلوی آن جهت خنک سازی در طی فرآیند نورد، اکسید آهن بر روی سطح ورق تشکیل می شود. حال برای از بین بردن پوسته اکسید شده روی سطح ورق، فرآیند اسیدشویی روی آن انجام می شود.

انواع برگ

فرآیند اسیدشویی به این صورت است که ورق در دستگاه مناسب قرار می گیرد و وارد خط اسید شویی می شود. در خط اسیدشویی، ورق فلزی از یک مخزن اسید (معمولاً حاوی اسید کلریدریک) عبور می کند و پس از اتمام فرآیند، دوباره به صورت رول جمع آوری می شود.

کاربرد انواع ورق اسید واش

مبانی ساخت صفحات روغن

تولید خطوط لوله نفت و گاز

استفاده در صنعت کشتی سازی

رینگ و شاسی خودرو تولید می کند

ورق گالوانیزه

از آنجایی که خوردگی و زنگ زدگی ورق های فولادی همواره مورد توجه بوده است و از سوی دیگر تولید ورق های فولادی ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی برای مصارف صنعتی مقرون به صرفه نیست، ج به همین دلیل ورق های گالوانیزه تولید و ساخته شدند. . روش های مختلفی برای پوشش ورق های فولادی وجود دارد، اما گالوانیزه کردن ورق ها به صرفه ترین روش است.

برای تولید ورق های گالوانیزه از ورق های روغنی استفاده می شود و روش کار عبارت است از فرو بردن کاغذ روغنی در حمامی از روی مذاب به طوری که فلز با توجه به ضخامت روی بر روی ورق رسوب کند.

انواع برگ

یکی از مزایای ورق های گالوانیزه مقاومت در برابر خوردگی در محیط های اسیدی و مرطوب است، این ورق ها در اثر خراش سطحی (به اندازه ضخامت روی) تحت تاثیر خوردگی و آسیب پذیری قرار نمی گیرند.

از فویل استفاده کنید

تولید لوله های آب

تولید کابینت

مخازن آب

سقف

ورق رنگی

نوع دیگر ورق، ورق رنگی است. ورق رنگی در واقع یک ورق روی است که با پوشش رنگی الکترود پوشانده شده است. ورق های رنگی فولادی در 15 رنگ تولید و به بازار عرضه می شوند و به طور معمول در ساخت سقف ایوان ها، مهمانسراها و پشت بام ها، تجهیزات منزل و ادارات، تجهیزات تهویه مطبوع و گرمایش و … استفاده می شود.

فرآیند تولید ورق رنگی به این صورت است که کلاف گالوانیزه ابتدا وارد قسمت تهیه ورق می شود و روغن ها و کثیفی های روی ورق در یک فرآیند مداوم تمیز می شوند. در مرحله بعد کار بین غلطک های قلم مو منتقل می شود تا سطح ورق کاملا صاف و یکنواخت شود. پس از این مرحله سطح ورق با آب شسته و با هوای داغ خشک می شود.

ورق T را تمیز کنید

ورق پس از آماده سازی وارد مرحله رنگ آمیزی می شود اما از آنجایی که رنگ روی ورق فولادی از نوع الکترواستاتیکی است، اصطلاح رنگ آمیزی اقتصادی برای نقاش به کار می رود و هیچ اشاره ای به رنگ مایع، قلم مو و قلم مو نشده است. فرآیند رنگ آمیزی به این صورت است که ابتدا یک نوع رنگ پایه پلیمری به صورت پودر روی سطح بالا و پایین ورق پاشیده می شود و سپس ورق به داخل فر می رود.

پس از سرد شدن ورق، رنگ نهایی (که ممکن است از مواد مختلفی مانند پلی استر، اپوکسی، پلی وینیل کلراید یا پلی اورتان باشد) با غلتک به سطوح بالا و پایین ورق زده می شود و از پس از اتمام این مرحله، آن را انجام می دهند. برای آشنایی با این نوع صفحه و آشنایی با ویژگی های آن می توانید مقاله “صفحه رنگ آمیزی چیست” را در وب سایت مطالعه کنید.

استفاده از صفحات رنگ آمیزی مختلف

قابل استفاده در صنایع ساختمانی مانند انواع سقف ها و داخل و خارج نمای ساختمان ها می باشد

صنعت فلز

تولید لوازم خانگی

صنایع حمل و نقل مانند خودروسازی، ماشین آلات سنگین و…

برد کنترل

ورق مخروطی به نوعی از ورق فولادی اطلاق می شود که دارای برجستگی های هندسی بر روی سطح با نظم و ترتیب خاصی است. از آنجایی که صفحات فولادی صاف و مسطح هستند، چیزهای دیگری را نمی‌توان حرکت داد یا روی آن قرار داد، بلکه می‌توان چیزی را روی آن بلغزد، به این منظور و هدف آن‌ها این است که بتوانند روی تیغه‌های فولادی به جلو حرکت کنند. منتشر شده.

انواع صفحات

ورق های آجدار را می توان از ورق های مشکی و ورق های روغنی (بسته به منطقه مورد استفاده) تهیه کرد. یکی از روش های تولید ورق موجدار این است که پس از اتمام فرآیند، ورق را در دستگاه پرکننده قرار می دهند. دستگاه پرکننده از غلتک هایی با شکل خاص و استاندارد تشکیل شده است و با عبور ورق از بین این غلتک ها برآمدگی مورد نظر ایجاد می شود. داخل ورق.

با استفاده از کاغذ دنده ای

سرزمین کشتی

پله های اضطراری

سنگفرش پل های عابر پیاده

کف کامیون یا کامیونت

سطح دستگاه صنعتی

ورق آلیاژی

ورق آلیاژی یکی دیگر از ورق های مورد استفاده در صنایع مختلف است. Splav به معنای “ترکیب کردن” است. وقتی چندین فلز یا عنصر را با هم ترکیب می کنید و محصولی را می سازید که حاوی مقداری از مواد اولیه است، یک محصول آلیاژی می سازید. ورق های آلیاژی یکسان هستند. ورق های آلیاژی با عناصر مختلفی ترکیب شده و به اشکال مختلف در بازار فولاد عرضه می شوند.

انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف

انواع ورق آهن و کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف

صفحه آلیاژی

صفحات آلیاژی عموما در دو دسته نورد سرد و نورد گرم تولید می شوند. به طور کلی این نوع ورق های فولادی در دو دسته کلاف و ورق در بازار موجود می باشند. ورق های آلیاژی انواع مختلفی دارند. ورق آلیاژ برنج، ورق آلیاژ برنز، ورق آلیاژ قلع، ورق آلیاژی حاوی عناصر گرانبها از مهمترین انواع ورق فولادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از ورق های آلیاژی وجود دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند.

مواد روی صفحات آلومینیومی

ساخت کشتی یا کشتی های دریایی

صنعت هواپیمایی

صنایع پتروشیمی، نفت و گاز

مخازن سوخت

ورق فلز

ورق فلزی نوعی ورق فلزی است که برای مصارف پزشکی فرآوری می شود. این نوع کاغذ دارای خواص مختلفی از جمله مقاومت در برابر زنگ زدگی، قابل بازیافت و سختی و استحکام است. در ورق فلز اجزای مختلفی وجود دارد که درصد این مواد به کار رفته در ورق متفاوت است.

ورق فولادی

این عناصر خواص مکانیکی-حرارتی، چکشی ایجاد می کنند و همچنین مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهند. قابل ذکر است که ورق فولادی در کشور ما تولید نمی شود و عموما کشورهایی مانند چین، تایوان و آفریقای جنوبی کشورهای تولید کننده این ورق هستند.

مهمترین نکته در مورد این اوراق همانطور که گفته شد ضد زنگ بودن آن است. یکی از اجزای تشکیل دهنده ورق فولادی کروم است و زمانی که با اکسیژن هوا ترکیب می شود، لایه ای از اکسید کروم روی ورق ایجاد می شود و از زنگ زدن ورق جلوگیری می کند. از دیگر ویژگی های خوب ورق فولادی می توان به قابلیت بازیافت، سختی بالا و دوام ورق اشاره کرد.

کاربرد ورق فولادی

ساخت انواع لوازم خانگی

صنایع غذایی

ساخت بدنه وسایل نقلیه مانند اتومبیل، هواپیما یا کامیون

تانکرهای مختلف

مانند قاشق و چنگال می توان از آنها در آشپزخانه استفاده کرد.

تابه استیل ضد زنگ

ورق استنلس استیل نوعی فولاد است که پایه آن آهن بوده و کمتر از ۲ درصد آن کربن دارد. در این کاغذ آلیاژهای مختلفی وجود دارد و هر چه میزان کربن در آلیاژهای این کاغذ بیشتر باشد، استحکام و سختی آن نیز بیشتر می شود.

ورق های استنلس استیل انواع مختلفی دارند اما مهم ترین آنها استیل 300 و 400 است. کاربردهای سری 300 و 400 این ورق متفاوت است. مقاوم بودن در برابر اسید، پوشش دهی شده و ضد شعله بودن یکی از مهمترین ویژگی های این ورق فولادی است. سری 400 این ورق معمولاً در تولید ابزارآلات روزانه استفاده می شود و عمدتاً در صنایع غذایی و فرآورده های دارویی کاربرد دارد.

ورق استیل ضد زنگ

ظاهر زیبا، مقاومت در برابر خوردگی، کاربردی بودن و عمر طولانی، امکان بازیافت از ویژگی های اصلی ورق فولادی ضد زنگ است.

استفاده از برگ های فولادی ضد زنگ

می توان از آن در تولید لوازم خانگی استفاده کرد

قطعات ساخت کشتی

بدنه خودرو، کامیون و هواپیما

صنعت پتروشیمی

صفحه آلومینیومی

ورق آلومینیوم یکی از انواع ورق ها و پرکاربردترین ورق های فولادی است که دارای استحکام و وزن سبک می باشد. این ورق انواع مختلفی دارد و در موارد مختلف قابل استفاده است. این نوع ورق با فرآیند نورد گرم تولید می شود. روش ساخت ورق آلومینیوم بدین صورت است که ابتدا ورق آلومینیوم را تا دمای بالا حرارت داده و سپس از غلتک ها عبور داده و در نتیجه از ضخامت ورق آلومینیوم کاسته می شود. در مرحله آخر محصول تولیدی در ورق یا رول پیچیده می شود.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم در سری های 5000 و 6000 در بازار قابل عرضه است که هر کدام زمینه های کاربری خاص خود را دارند. ورق های آلومینیوم سری 6000 با نام های سیلیکون و منیزیم شناخته می شوند و به طور کلی این دو عنصر دو عنصر آلیاژی اصلی در تولید این ورق های آلومینیومی هستند. در این میان صفحه آلومینیومی سری 5000 در برابر خوردگی آب نمک مقاومت بیشتری دارد و در مدل های مختلف در بازار موجود است.

کاربردهای فویل آلومینیومی

صنعت حمل و نقل

صنایع نظامی

صنعت داروسازی

تولید انواع لوازم خانگی

مخازن ذخیره نفت

برگ های شمارش معکوس

هر چه مقدار کربن در ورق آلیاژی بیشتر باشد، استحکام و خاصیت ضد سایش آن بیشتر است. از روش نورد در تولید ورق های ضد سایش استفاده می شود. ورق های ضد سایش انواع مختلفی دارند. این پارچه در معادن و در زمینه هایی مانند تسمه نقاله، جابجایی مواد و ساخت و ساز استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که ضد سایش یک ورق آلیاژی با محتوای کربن بالا است که وجود این کربن استحکام و سختی آن را افزایش داده است.

صفحه ای در برابر استراحت

در ترکیب شیمیایی ورق ضد سایش دو عنصر مهم کربن و منگنز وجود دارد که منجر به تشکیل لایه هایی از ترکیبات آهن می شود. این نوع ورق ها دارای سختی 400، 450، 500، 550 و 600 بوده و بر این اساس نامگذاری می شوند.

این نوع روکش انواع مختلفی دارد و بر اساس نوع آنها کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد به عنوان مثال یکی از ورق های ضد سایش ورق Veldox است که به دلیل استحکام بالا و جوش پذیری خوب در صنعت خودروسازی کاربرد فراوانی دارد.

کاربرد ورق ضد سایش

می توان از آن در ماشین سازی و صنعت خودرو استفاده کرد

تجهیزات کشاورزی

ماشین سازی

صنعت معدن

و…

ورق پنج

ورق پانچ نوعی ورق است که در قسمت بیرونی آن سوراخ هایی دارد. این صفحات معمولاً توسط دستگاه های دستی یا CNC پانچ می شوند. ایده در اینجا این است که کاغذ پانچ شده از ورقه های فلزی ساده ساخته می شود و پس از نورد شدن در مراحلی سوراخ می شود.

انواع ورق

سوراخ های سطح این ورق به شکل مربع، گرد، ستاره و لوزی است. البته مدل شبکه دایره ای سوراخ کاغذ کاربرد بیشتری دارد. این نوع کاغذ دارای ویژگی های بسیاری است که از مهمترین آنها می توان به استحکام بالا و کنترل لرزش اشاره کرد.

استفاده از ورق های مستقیم

از مهمترین کاربردهای کاغذ پانچ می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ساخت سقف کاذب و پارتیشن

ساخت انواع ماشین آلات و ماشین های صنعتی و نیمه صنعتی

ساخت نیمکت پارک

تجهیزات مرتبط با صنایع غذایی

ورق جعبه ای

ورق قلع به ورق قلع معروف است و نوعی ورق فولادی است.

ورق قلع شبیه ورق گالوانیزه است، اما ورق گالوانیزه با یک لایه روی تولید می شود، در حالی که ورق قلع با یک لایه قلع تولید و به بازار عرضه می شود. برخی از مهمترین خواص ورق های قلعی روکش شده، شکل پذیری، جوش پذیری و خم شدن است. جدای از این موارد، سطح صاف و یکنواخت، قابلیت پوشش دهی خوب و جلوگیری از خوردگی زودرس از دیگر ویژگی های این مقاله است.

صفحه حلبی

استفاده از ورق قلع بستگی به مشخصات فنی، مکانیکی و شیمیایی این ورق دارد. بارزترین ویژگی ورق قلع مقاومت آن در برابر خوردگی و اکسید آهن است. آهن و فولاد مقاومت بسیار کمی در برابر زنگ زدگی دارند و فلز این ضعف را جبران می کند.

کاربرد ورق های متالیزه

ساخت قوطی

انواع قابلمه و تابه درست می کند

برد و قطعات الکترونیکی

تولید قطعات خودرو

کاغذ سایه

ورق های Shadowline در واقع ورق های رنگی هستند که برای پوشش سقف مانسرد استفاده می شوند. کاغذ سایه لاین دارای اشکالی است که مهمترین آنها رنگی، موج دار و روکش دار است. این نوع پارچه به دلیل موج دار بودن برای انتقال موثر آب باران یا برف از پشت بام به کف استفاده می شود.

سایه ورق

ورق های Shadowline در ضخامت ها و رنگ های مختلف موجود است. این نوع ویژگی های متفاوتی دارد. ورق Shadowline نسبت به سایر ورق های فولادی سبک تر است و در برابر خوردگی و اکسید آهن مقاوم است. این نوع ورق عمر مفیدی در حدود 20 یا 30 سال دارد زیرا با استفاده از فرآیند گالوانیزه پوشش داده می شود و در بسیاری از پروژه های ساختمانی قابل استفاده است.

برنامه ورق سایه لاین

از جمله کاربردهای مهم تیغه Shadowline می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقسیم اتاق های بزرگ

اتاق موتور

روکش سقف و دیوار سوله

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *