دسته‌بندی نشده

فولاد نورد گرم در مقابل فولاد نورد سرد

آیا فولاد ضد زنگ در آتش ذوب می شود؟

نورد گرم، نورد سرد. ممکن است کلمات مشابه زیادی بشنوید اما آنها چه هستند و چه تفاوتی با هم دارند؟ بسیاری از مردم با فروشگاه آهن تماس می گیرند و همین سؤالات را از کارکنان فروش کهنه کار ما می پرسند. به طور خلاصه تفاوت بین فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد در دمای پردازش است. شما حدس زدید فولاد نورد گرم در دمای گرم (وضعیت نیمه مذاب) پردازش می شود. فولاد نورد سرد با فولاد نورد گرم شروع می شود و با دمای اتاق بیشتر پردازش می شود.

فولاد نورد گرم

نکته خوب در مورد فولاد این است که یک کالای نسبتاً منطقی است. نام‌هایی که معمولاً در این صنعت استفاده می‌شوند به کاربران نشان می‌دهند که چگونه ساخته شده است. فولاد نورد گرم یک نمونه بارز است. همانطور که در بالا گفتیم فولاد نورد گرم در حالت نیمه مذاب تولید می شود که به آن امکان می دهد به اشکال مختلف شکل بگیرد.

اصطلاح نورد گرم را می توان برای اشاره به هر چیزی از استوک میله تا ورق و صفحه استفاده کرد. این بدان معنی است که فرآیند مورد استفاده توسط کارخانه فولاد تولیدی در حالی انجام می شود که فولاد نیمه مذاب است. حالت نیمه مذاب به آسیاب اجازه می دهد تا به راحتی آن را به شکل و ابعاد مورد نظر برای تولید تغییر دهد.

فولاد نورد گرم

فولاد نورد گرم

ورق فولادی نورد گرم، فولاد فولاد

فولاد داغ در هوای آزاد در حالت نیمه مذاب پردازش می شود (یا نورد می شود) که در آن سطح فولاد از طریق پردازش نیمه سخت شده و هسته رشته هنوز داغ و چکش خوار است. این فرآیند معمولاً سطح فولاد را با یک لایه کربوریزه کردن یا چیزی که برخی آن را مقیاس آسیاب می نامند، باقی می گذارد.

سطح در لمس ناهموار است و تقریباً همیشه به پردازش بیشتری نیاز دارد تا به یک کالای نهایی تبدیل شود. محصولات نورد گرم به پردازش کمتری از کارخانه تولید کننده نیاز دارند و به طور کلی در مقایسه با فولاد نورد سرد مقرون به صرفه تر هستند.

از همین توضیح می توان برای توصیف ورق نورد گرم و ورق نورد گرم استفاده کرد. دال نیمه مذاب فولادی بین غلتک های بزرگ در هوای آزاد به جلو و عقب می چرخد تا ضخامت آن به اندازه دلخواه کاهش یابد. ورق ها و صفحات نورد گرم نیز دارای مقیاس خارجی هستند که معمولاً باید با پردازش بیشتر حذف شوند. اکثر محصولات نورد گرم نیاز به پردازش اضافی (به عنوان مثال ماشینکاری) برای حذف مقیاس آسیاب و تولید محصول نهایی دارند. محصولات نورد گرم معمولاً با تحمل ابعاد +/- تولید می شوند تا این امر را در نظر بگیرند.

فولاد نورد سرد

فولاد نورد سرد نیز نام خود را از نحوه پردازش فولاد گرفته است. این بدان معناست که فولاد در دمای اتاق یا نزدیک به دمای اتاق پردازش می شود، برخلاف دمای نیمه مذاب برای فولاد نورد گرم اکثر محصولات نورد سرد تولید خود را به عنوان محصولات نورد گرم آغاز می کنند، سپس برای ایجاد مزایای فولاد سرد پردازش می شوند. بنابراین، مزایای فولاد نورد سرد چیست؟

مزایای فولاد نورد سرد را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

  • ویژگی های مکانیکی
  • تحمل ابعادی
  • پرداخت سطح

در حالی که انواع مختلفی از فرآیندهای نورد سرد وجود دارد ما بر روی کشش سرد و تکمیل سرد محصولات و نورد سرد محصولات ورق تمرکز خواهیم کرد.

کشش سرد

کشش سرد برای بهبود خواص مکانیکی محصولات میله فولادی استفاده می شود. فولاد نورد گرم از طریق دنباله ای از قالب های کاهنده یا غلتک هایی کشیده می شود که فولاد را به شکل رشته ای سخت کار می کند و خواص مکانیکی را بهبود می بخشد. همچنین به پردازنده اجازه می دهد تا تحمل ابعادی محصول ساخته شده را تا حد زیادی بهبود بخشد.

در این مثال، تلورانس‌های ابعادی معمولاً با تلورانس منهای تولید می‌شوند با این انتظار که نیاز بسیار کمتری به پردازش سطح اضافی برای ایجاد آن محصول نهایی وجود داشته باشد. اگرچه میلگرد سرد کشیده شده در ابتدا گرانتر از میله نورد گرم است، صرفه جویی در هزینه کلی با کاهش ماشینکاری که به طور کلی مورد نیاز است فراهم می شود.

فولاد نورد گرم

فولاد نورد گرم

 پرداخت فولاد سرد

از سوی دیگر میله‌های تکمیل سرد خواص مکانیکی فولاد را بهبود نمی‌بخشند. برای تکمیل سرد، میله نورد گرم چرخانده و آسیاب و صیقل می شود و سطحی براق و نیمه تمام تولید می کند. این تکمیل می تواند تحمل ابعادی بسیار محکم تری را به دست آورد و به مشتریان این امکان را می دهد که از محصول همانطور که هست یا با حداقل پردازش اضافی استفاده کنند.

مزیت پرداخت سرد این است که زمان ماشینکاری را به حداقل می رساند و به مشتریان محصول نهایی مقرون به صرفه تری می دهد. محصولات آماده سرد نیز معمولاً با تحمل ابعادی منهای تولید می شوند. به ترتیب سفتی تحمل از بزرگ‌ترین تا محکم‌ترین. یک نمونه خوب از یک محصول میله ای که به پایان رسیده است می تواند پین های چکشی ما برای صنعت بازیافت باشد. اینها از تحمل ابعادی اختصاصی استفاده می کنند که امکان تعویض آسان را فراهم می کند.

نتیجه گیری

نورد سرد محصولات ورق فولادی تنها حس واقعی نورد در جهان فولاد است. اغلب محصولات فولادی نورد به عنوان نورد سرد نامیده می شوند، اما در واقع چرخش یا کشیده می شوند. در مورد محصولات ورق نورد سرد، فرآیند تکمیل تنها فرآیندی است که در واقع نورد می شود. یک محصول ورق نورد گرم از طریق یک سری غلتک پردازش می شود که به تدریج ضخامت فولاد را کاهش می دهد و همزمان مقداری از مقیاس آسیاب نورد گرم را حذف می کند. این کرنش فرآیندی فولاد را سخت می کند که از نظر مکانیکی خواص فیزیکی قوی تری در فولاد ایجاد می کند. همچنین پوشش سطح فولاد را بهبود می بخشد و آن را به محصول نهایی نزدیک می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *