دسته‌بندی نشده

فولاد نرم یا فولاد ملایم – روش تولید فولاد

انواع فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا

فولاد نرم نوعی از فولاد کربنی است که فلزاتی هستند که عمدتاً حاوی کربن و آهن هستند. کربن خواص آهن خالص را افزایش می دهد و خواص مکانیکی و شیمیایی حاصل بسته به محتوای کربن متفاوت است. برای محصولات فولادی ملایم آنها کمترین مقدار کربن را در محدوده 0.05 تا 0.25٪ دارند. به همین دلیل است که این درجه از فلز به عنوان فولاد کم کربن نیز شناخته می شود.

در حالی که درجات مختلفی از فولاد ملایم وجود دارد همه آنها دارای محتوای کربن در محدوده مشخص شده هستند. این محتوای کربن در طول فرآیند تولید مشابه سایر گریدهای فولاد کربنی – یعنی از طریق روش‌های عملیات حرارتی – اضافه می‌شود. انواع و اقسام فلز وجود دارد که می توانید در هر پروژه فلزی از بین آنها انتخاب کنید – چه در حال تهیه محصولات فلزی جدید برای تولید یا ساخت و ساز باشید یا مواد مناسب برای پروژه خود را پیدا کنید.

اما وقتی صحبت از فولاد به میان می‌آید گریدهای بسیار کمی می‌توانند به خوبی فولاد ملایم ارائه دهند. همه کاره است، به طور گسترده در دسترس است و مزایای زیادی نسبت به سایر فرم های فولادی دارد، بنابراین برای طیف وسیعی از کاربردها ایده آل است. آیا می خواهید در مورد مزایای فولاد نرم و اینکه آیا این فلز برای شما مناسب است بیشتر بدانید؟ برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

فولاد نرم یا فولاد ملایم

فولاد نرم یا فولاد ملایم

فولاد نرم یا فولاد ملایم

فولاد ملایم نوعی فولاد کربنی با مقدار کربن کم است – در واقع به عنوان (فولاد کم کربن) نیز شناخته می شود. اگرچه محدوده ها بسته به منبع متفاوت است مقدار کربن معمولاً در فولادهای نرم 0.05٪ تا 0.25٪ وزنی است در حالی که فولادهای کربن بالاتر معمولاً دارای محتوای کربن از 0.30٪ تا 2.0٪ توصیف می شوند. اگر کربن بیشتر از آن اضافه شود، فولاد به عنوان چدن طبقه بندی می شود.

فولاد ملایم یک فولاد آلیاژی نیست و بنابراین حاوی مقادیر زیادی عناصر دیگر به جز آهن نیست. شما مقادیر زیادی از کروم، مولیبدن یا سایر عناصر آلیاژی را در فولاد نرم پیدا نخواهید کرد. از آنجایی که محتوای کربن و عناصر آلیاژی آن نسبتاً کم است، چندین ویژگی وجود دارد که آن را از فولادهای کربنی و آلیاژی بالاتر متمایز می کند.

کربن کمتر به این معنی است که فولاد نرم نسبت به فولادهای پرکربن و سایر فولادها معمولاً انعطاف پذیرتر، قابل ماشین کاری و جوش پذیری بیشتری دارد. با این حال به این معنی است که سخت شدن و تقویت آن از طریق گرم کردن و خاموش کردن تقریباً غیرممکن است. محتوای کربن پایین همچنین به این معنی است که کربن و سایر عناصر آلیاژی بسیار کمی برای جلوگیری از نابجایی در ساختار کریستالی خود دارد،که به طور کلی منجر به استحکام کششی کمتری نسبت به فولادهای با کربن بالا و آلیاژی می شود. فولاد نرم همچنین دارای مقدار زیادی آهن و فریت است که آن را مغناطیسی می کند.

فقدان عناصر آلیاژی مانند عناصر موجود در فولادهای زنگ نزن به این معنی است که آهن در فولاد نرم در صورت عدم پوشش مناسب در معرض اکسیداسیون (زنگ) قرار می گیرد. اما مقدار ناچیز عناصر آلیاژی نیز به فولاد ملایم کمک می کند تا در مقایسه با فولادهای دیگر نسبتاً مقرون به صرفه باشد. مقرون به صرفه بودن جوش‌پذیری و ماشین‌کاری است که آن را به انتخاب محبوبی از فولاد برای مصرف‌کنندگان تبدیل می‌کند.

6 مزیت استفاده از فولاد ملایم

  • نسبت قدرت به وزن
  • خواص مکانیکی ایده آل
  • خواص شیمیایی مطلوب
  • قابل جوش
  • شکل‌پذیر
  • مقرون به صرفه

نسبت قدرت به وزن

در مقایسه با سایر گریدهای فولاد کربنی (و اکثر انواع فولادهای دیگر) فولاد ملایم یکی از فلزات سبک تری است که می توانید استفاده کنید. این به این دلیل است که محتوای کربن در این فلزات عامل اصلی تأثیرگذار بر وزن کلی آنها است.

و با وجود وزن سبک تر همچنان نسبت قدرت به وزن قابل توجهی دارد. این یک فلز بادوام و سخت است. این باعث می شود که فولاد قابل اعتماد برای تولید محصولات فلزی و مواد بسیار آسان تر برای کار با آن در طول فرآیند تولید باشد.

فولاد نرم یا فولاد ملایم

فولاد نرم یا فولاد ملایم

خواص مکانیکی ایده آل

مانند وزن محتوای کربن در این ماده بر بسیاری از خواص دیگر تأثیر می گذارد. به ویژه بر خواص مکانیکی فولاد کربن تأثیر می گذارد. فولاد ملایم ممکن است سختی کمتری نسبت به همتایان خود با محتوای کربن کمتر داشته باشد. اما این به آنها امکان می دهد تا چکش خواری بهتری را ارائه دهند زیرا کمتر شکننده هستند و احتمال شکستگی آنها در زیر فشار کمتر است. جدای از آن فولادهای ملایم همچنان استحکام کششی بالاتر و مقاومت ضربه ای بالاتری نسبت به فولادهای کربنی دارند. علاوه بر این، آنها به دلیل محتوای فریت خود مغناطیسی هستند.

خواص شیمیایی مطلوب

جدا از آهن و کربن فولاد ملایم را می توان با بسیاری از عناصر آلیاژی تولید کرد. هر ترکیبی که سازندگان تصمیم بگیرند در فولاد ملایم خود استفاده کنند بر خواص شیمیایی آنها تأثیر می گذارد و محصول نهایی را برای کاربردهای خاص مناسب تر می کند.

عناصر آلیاژی رایج برای فولادهای ملایم عبارتند از کروم، منگنز، گوگرد، فسفر، مس و کبالت. هر کدام می توانند خواص شیمیایی خاصی را افزایش دهند. هدف اصلی از آلیاژسازی بهبود مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سایش است.

به عنوان مثال، فولاد ملایم ساخته شده با محتوای کروم بیشتر مقاومت در برابر خوردگی و سختی را بهبود می بخشد. این برای کاربردهایی ایده آل است که فلز می تواند در برابر اکسیداسیون به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا و آب مقاومت کند. مس یکی دیگر از عناصر آلیاژی است که تأثیر مشابهی روی فولاد نرم دارد و معمولاً برای محصولاتی مانند لوله ها و لوله ها استفاده می شود.

جوش پذیری

یکی از بزرگترین مزایایی که محصولات فولادی ملایم ارائه می دهند جوش پذیری آنها است. برخلاف سایر گریدهای فولاد کربنی فولاد نرم را می توان به سرعت و به راحتی جوش داد. این به دلیل ترکیب فولادی آنها است – جریان های الکتریکی می توانند به راحتی از فولاد ملایم عبور کنند بدون اینکه روی آرایش فلز تأثیر بگذارند.

این مشکل در سایر انواع فولاد مانند فولاد ضد زنگ است. در جایی که این مواد ممکن است برای انجام فرآیند جوشکاری به تکنیک های خاصی نیاز داشته باشند فولاد ملایم را می توان با تکنیک های بسیار ساده تر و ارزان تر پردازش کرد. این باعث می شود که در طول ساخت کار با آن آسان باشد.

شکل‌پذیری

شکل پذیری توانایی فلز را برای تغییر شکل پلاستیکی از طریق تکنیک های ازدیاد طول می سنجد. برای شکل‌پذیری، فلز باید بتواند این کار را بدون شکستگی انجام دهد. برای اینکه فلز انعطاف پذیر در نظر گرفته شود، قبل از اینکه به طور دائم تغییر شکل داده و نتواند به شکل اولیه خود بازگردد، باید حدود 15 درصد تغییر شکل پلاستیکی داده شود.

از این نظر فولاد نرم یکی از فلزات انعطاف پذیرتری است که می توانید برای پروژه خود از آن استفاده کنید. می تواند بدون تغییر شکل دائمی خم شود و کشیده شود حتی زمانی که نیروی نسبتا زیادی به آن وارد شود. این کیفیت کار با آنها را هنگام شکل دادن، خم شدن و جوشکاری آسان می کند.

فولاد نرم یا فولاد ملایم

فولاد نرم یا فولاد ملایم

مقرون به صرفه

فولاد ملایم یکی از کم هزینه ترین فولادها در بین تمام گریدهای فولادی است. این امر آن را به گزینه ای مقرون به صرفه برای ساخت اشیاء روزمره مانند قاب اتومبیل لوله های فولادی و حتی وسایل آشپزی تبدیل می کند.

دلیل قیمت بسیار پایین آن نسبت به سایر انواع فولاد محتوای کربن نسبتا کم آن است. بنابراین، هنگامی که با بودجه محدودتری کار می کنید فولاد نرم ممکن است فقط t باشد او انتخاب مناسبی برای شماست و هنگامی که این فلز به مقدار زیاد مورد نیاز باشد، می توان آن را در مقایسه با سایر محصولات فولادی به سرعت و ارزان به صورت انبوه تولید کرد.

یکی از معدود ملاحظاتی که باید در مورد قیمت آن رعایت کنید درمان اضافی است. برای کاربردهای خاص فولاد ملایم باید گالوانیزه یا عملیات حرارتی شود تا مقاومت در برابر خوردگی آن بهبود یابد – اما حتی در این صورت نسبت به سایر گزینه‌ها ارزان‌تر است.

نتیجه گیری

مزایای بسیاری از فولاد نرم وجود دارد که می تواند این ماده را در بالای لیست شما قرار دهد. اگر به تامین مطمئن فولاد نرم و محصولات فولادی نرم با کیفیت بالا نیاز دارید، همین امروز با فروشگاه آهن تماس بگیرید. ما بهترین محصولات فولادی را در ایران ارائه می دهیم و حتی خدمات تحویل، سفارشی سازی و ساخت بدون دردسر را به مشتریان خود ارائه می دهیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *