دسته‌بندی نشده

مبانی ساخت ورق فلزی

ساخت فلز اغلب برای کسانی که به طور کامل در آن غوطه ور نیستند حوزه ای خارجی از ساخت و ساز یا مهندسی است. فرآیند ساخت به شکل دهی خم شدن و به طور کلی دستکاری ورق فلزی به اشکال و اندازه های مختلف اشاره دارد. به طور معمول تولید شامل تبدیل ورق فلز (با سطوح مختلف ضخامت) به تجهیزات است. به همین دلیل معمولاً توصیف ساخت ورق فلزی به عنوان مجموعه‌ای از تکنیک‌های شکل‌دهی که با ترکیب یک قطعه یا ویژگی ساخت را تولید می‌کنند دقیق‌تر است.

از آنجایی که تولید ورق فلزی یک صنعت پرطرفدار است استخدام یک تولیدکننده فلزی که با تمام تفاوت های ظریف آن آشنا باشد می تواند بسیار ارزشمند باشد. یک سازنده فلزی برای پروژه‌های صنعتی که نیاز به ایجاد طرح‌ها و محصولات پیچیده ورق فلزی دارند مناسب است. چنین ویژگی هایی نیاز به رویکردی مبتنی بر جزئیات برای آنچه که یک فرآیند خسته کننده و چند مرحله ای از ابتدا تا انتها است دارد.

این مشاغل به چندین متخصص ماهر نیاز دارند تا ورق فلزی ساخته شده را با سایر ویژگی های پروژه ترکیب کنند. در زیر یک راهنما برای درک اصول ساخت ورق فلزی آورده شده است. این تمایز با توجه به اینکه اکثر تولیدات ورق فلزی در فروشگاه های خودرو، گاراژها و شرکت های جوشکاری انجام می شود مهم است.

مبانی ساخت ورق فلزی

مبانی ساخت ورق فلزی

مبانی ساخت ورق فلزی

مانند بسیاری از مشاغل پیمانکاری پروژه ابتدا با نقشه ها شروع می شود. به عنوان پیمانکار تخصصی یا مدیر پروژه، این جایی است که شما نیاز به یک متخصص ساخت ورق فلز را تشخیص می دهید. نقشه‌های توسعه‌ یافته توسط مهندسان، مشخصات ورق فلزی لازم برای ایجاد نقشه‌های اولیه را تعیین می‌کند که به فروشگاه فلز یا تامین‌کننده فلز ارسال می‌شود.

از آنجایی که اکثر تولید ورق های فلزی به ماشین آلات سنگین و بزرگ نیاز دارند بسیاری از کارها قبل از اینکه برای ساخت و ساز آورده شوند باید خارج از محل کار انجام شود. به همین دلیل است که نقشه ها باید به سرعت نهایی تا برای نصب آماده شوند، به اندازه کافی بررسی شوند تا زمانی که فلز ساخته شد و به محل کار آورده شد نیازی به تنظیمات نباشد. هنگامی که الزامات محصول نهایی مشخص شد نقشه های نهایی کارگاه ترسیم می شود و برای آماده سازی به سازنده فلز ارسال می شود.

ساخت ورق فلزی

تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که توسط سازندگان حرفه‌ای فلز برای شکل‌دهی و دستکاری ورق فلز استفاده می‌شود. به طور مشابه انواع مختلفی از فلزات وجود دارد که می توانند در فرآیند ساخت فلز استفاده شوند. اینها عبارتند از فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و سایر فلزات نرم مانند مس یا برنج. در زیر برخی از متداول‌ترین روش‌های مورد استفاده در ساخت ورق فلزی آورده شده است.

روشهای رایج ساخت ورق فلزی

برش دادن: گاهی اوقات ورق های فلزی با لبه های جوشکاری ناهموار به محل کار می رسد. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که قطعات باقیمانده از کارهای قدیمی تر بوده اند یا فلز از مواد بازیافتی تهیه شده است. صرف نظر از این برش اغلب اولین مرحله در ساخت ورق فلز است. برش برجستگی های جوشکاری را از بین می برد در حالی که لبه های تیز و تمیز لازم برای دستکاری بیشتر مانند خم شدن یا مشت زدن را نیز تشکیل می دهد. در بیشتر موارد سازنده یک ورق فلزی مستطیلی را می گیرد و آن را به ابعاد مشخص شده در نقشه های نهایی برش می دهد. سازندگان فلزات بزرگتر از ماشین های غول پیکر و خودکار برای دقت مطلق استفاده می کنند.

سطوح آنها ممکن است گران یا غیر قابل دسترس باشد. سازندگان محلی احتمالاً به جای کاتر پلاسما از قیچی برای خطوط مستقیم لیزری استفاده خواهند کرد. برش به معنای استفاده از نیروی محض است. این ماشین‌ها اغلب با پا کار می‌کنند و به هیچ عنصر الکتریکی نیاز ندارند. گفته می‌شود اندازه محصول نهایی فلزی و اندازه پروژه ممکن است بر درخواست شرکت‌های صنعتی بزرگ‌تر تأثیر بگذارد. سازندگان فلز مانند این اغلب از برش لیزر پلاسما یا آب به جای برش برای دستیابی به دقت 0.1 میلی متری استفاده می کنند.

خم کردن ورق فلزی

مخم شدن بخش مهمی از فرآیند ساخت ورق فلز است. تقریباً هر پروژه ساخت فلز به نوعی خم شدن نیاز دارد تا مواد را به شکل یا زاویه مشخصی تشکیل دهد. به ندرت تکالیف ساخت و ساز فقط به یک قطعه صاف ورق فلز نیاز دارند. اگر چنین کننداحتمالاً در ترکیب با سایر قطعات خم شده یا ساخته شده است. این مرحله همانطور که از نام آن پیداست شامل خم شدن ورق فلز است. با این حال خم شدن در ساخت ورق فلزی بیشتر شبیه تا شدن است تا خمش واقعی.

در حالی که خم های U شکل محبوب هستند، خم های V و سایر موقعیت های زاویه دار نیز محبوب هستند. به همین دلیل، تکنیک‌های خمش دقیق فوق‌العاده دشوار است و به یک سازنده بسیار ماهر نیاز دارد. این سطح از دشواری با اثر “بازگشت بهار” بدتر می شود، که ساخت ورق فلز را آزار می دهد. برای غلبه بر این اثر، سازنده باید به طرز ماهرانه ای مواد را بیش از حد خم کند تا پس بزند و به موقعیت مورد نظر برگردد.

مبانی ساخت ورق فلزی

مبانی ساخت ورق فلزی

 پانچ کردن

این یک روش بسیار رایج است که توسط سازندگان فلز برای سوراخ کردن ورق فلز استفاده می شود. پانچ کردن فرآیندی است که به نیروی محض برای سوراخ کردن سوراخ هایی با اندازه های عالی در فلز متکی است. گاهی اوقات می توان از پانچ برای ایجاد فرورفتگی های تخصصی در فلز به جای برش مستقیم استفاده کرد.

جوشکاری

پس از دستکاری ورق فلزی و شکل گیری آن به شکل دلخواه هر ضلع شل و بدون تماس باید به هم وصل شود. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان گوشه‌ها یا کناره‌های یک ورق فلزی را به هم متصل کرد. رایج ترین روش جوشکاری است اما مشخصات پروژه های مختلف می تواند به فرآیندهای دیگری مانند لحیم کاری پرچ کاری و چسب نیاز داشته باشد. جوشکاری به متخصصان بسیار آموزش دیده نیاز دارد تا خطرات ایمنی را کاهش دهند و در عین حال یک خط اتصال کوچک اما دقیق تولید کنند.

لایه و پوشش نهایی ورق فلزی

پس از برش فلز و شکل‌دهی به نیازهای پروژه، باید سطحی را روی محصول نهایی اعمال کرد. این امر ساخت ورق فلزی را از زیبایی ظاهری خشن و فلزی آن به محصول نهایی ظریف و دقیق تبدیل می کند. اغلب تکمیل می تواند شامل رنگ و پوشش های پودری، غربالگری ابریشم یا افزودن درزگیرها و سایر لایه های محافظ باشد. عملیات تکمیلی اضافی را می توان برای افزایش برخی خواص موجود ورق فلزی که قبلاً دارای آن است، مانند افزایش مقاومت یا رسانایی اعمال کرد.

نتیجه گیری

ورق سازی یک هنر و یک علم است. با طیف گسترده ای از تکنیک ها و تفاوت های ظریف، شکی نیست که اگر پروژه شما نیاز به ورق فلزی داشته باشد، به یک سازنده فلز ماهر نیاز خواهید داشت. فروشگاه آهن با ایجاد یک شبکه اشتراک‌گذاری و توزیع مقاطع فولادی در ایران مدیریت این نوع پیمانکاران تخصصی را آسان‌تر می‌کند. با فروشگاه آهن کار خود را آسان تر کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *