دسته‌بندی نشده

3 نوع از پرکاربردترین تیرآهن ها را بشناسید

چگونه تیر آهن  تقلبی را از اصل تشخیص دهیم؟

با 3 نوع تیرآهن آهنهای پرکاربرد آشنا شوید

تیرآهن های پرکاربرد

تیرآهن آهن یکی از مهمترین پروفیل های فولادی است که معمولا در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه اصلی تیرآهن، تحمل تنش های ناشی از نیروهای برشی و لنگرهای خمشی است. نورد گرم در فرآیند تولیدتیرآهناستفاده می شود. به طور کلی این محصول با توجه به نسبت طول به عرض بال ها به گروه های مختلفی تقسیم می شود. در این مقاله در مورد 3 نوعتیرآهنرایج در بازار صحبت خواهیم کرد.

تیرآهن آهن چیست؟

تیرآهنآهن

تیرآهنآهن ساز بسیار محبوبی است که در دو سبک I و H عرضه می شود و از فلزات مختلفی ساخته می شود. بدون نور فولاد، ساختمان فولادی بیرون نخواهد بود. از این محصول برای طراحی ستون ها، خرپاها و تیرآهنها استفاده می شود.

تیرآهن معمولا از دو قسمت بال و مرکز تشکیل شده است. قسمت اصلی و وسط کنده تیرآهن را جان و کناره ها و کناره های این محصول را بال های کنده می نامند. در زیر به معرفی سه نوع فلزی پرکاربرد می پردازیم.

تیرآهن یکی از مهم ترین و پرکاربردترین قطعات فولادی است که کاربردهای مختلفی دارد. میزان استفاده از این محصول به حدی است که سرعت آن یکی از عوامل تعیین کننده قیمت نهایی ساختمان می باشد.

گیاهان پرمصرف معرفی شده اند

در ادامه به معرفی تیرآهن های مهم و پرکاربرد در ساختمان سازی و صنایع مختلف می پردازیم:

چراغ IPE

ستاره های IPE

قیمت IPE یکی از انواع قیمت های موجود در بازار است که به قیمت استاندارد معروف است. شکل این تیرآهن شبیه یک حرف انگلیسی است. بال های اول و آخر این نوع تیرآهن یکسان و ضخامت آنها ثابت است. این نوعتیرآهنطبق استانداردهای اروپایی ساخته شده است. قیمت IPE در بین مشتریان بسیار محبوب است. از این نوع تیرآهن به عنوان ستون یا تیرآهن، پل تودرتو و تیرآهن سقف استفاده می شود.

مهمترین کارخانه های تیرآهن عبارتند از:

ذوب آهن

کارخانه پروفیل «صنعت ماهان».

پارچه صبح پارسیان

Cihan Foolad West -kompleksi

کارخانه ظفر بناب

مجموعه گروه ملی صنعتی فولاد ایران

کارخانه فولاد البرز ایران (فایکو)

در ادامه این مقاله به معرفی کارخانه های تولیدتیرآهنمی پردازیم:

کارخانه ذوب آهن اصفهان

هنوز گیاه

کارخانه فولاد

اکثر مردم کارخانه بزرگ آهن و فولاد اصفهان را می شناسند. ذوب آهن به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کارخانه های پروفیل فولادی شناخته می شود. محصولات ساخته شده در این کارخانه به دلیل کیفیت بالا در بین افراد فعال در زمینه سخت افزار از محبوبیت بالایی برخوردار است.

تولیدتیرآهنفولادی یکی از فعالیت های اصلی این کارخانه می باشد. میله های تولید شده در این کارخانه از اندازه 12 تا 30 متغیر است. از مهمترین انواع میله های ذوب آهن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیرآهن IPN با استاندارد DIN 1025-1

تیرآهن بال موازی مطابق با استاندارد ISIRI 14484

تیرآهنهای بال نیمه عرض موازی با استاندارد DIN 1025-5

مجتمع پروفایل صنعت ماهان

jarnbalksfabrik

کارخانه تیرآهن آهن

مجتمع پروفیل صنعت ماهان در سال 1389 تاسیس شد. این کارخانه در تهران، جاده خاوران، شهر صنعتی جنت آباد واقع شده است. این مجتمع یکی از معروف ترین کارخانه های تولید تیرآهن فولادی با ظرفیت تولید سالانه حدود 50000 تن کلاف اولیه است. تولیدتیرآهنIPE در سایزهای 14، 16 و 18 از مهمترین خدمات این کارخانه می باشد.

کارخانه متالورژی صبح پارسیان

مجتمع صنایع فولاد صبح پارسیان یکی از کارخانه هایتیرآهندر غرب تهران می باشد. از محصولات این کارخانه می توان به تیرآهنIPE در سایزهای 14، 16 و 18 اشاره کرد.

مجتمع جهان فولد غرب

مجتمع پوشاک جهان فولاد در سال 1386 در فاصله 35 کیلومتری جاده هرسین کارمانشاه تاسیس شد. ظرفیت سالانه این کارخانه 300 هزار تن است تولیدتیرآهنیکی از مهمترین فعالیت های این کارخانه می باشد تیرآهن های ارائه شده توسط این شرکت در دو نوع تیرآهن نیم عرض IPE وتیرآهنعریض IPB تولید و به فروش می رسد.

تیرآهن های نیم عرض IPE جهان فولد غرب در اندازه های 80-200 میلی متر و طول های استاندارد 8-18 متر در پروژه های ساختمانی به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرند.

کارخانه ظفر بناب

یکی از کارخانه های فرآوری تیرآهن ظفر بناب واقع در آذربایجان غربی می باشد.تیرآهن تولید شده در این کارخانه از کیفیت خوبی برخوردار است.تیرآهن این گیاه در دو نوع IPE و INP تولید می شود و در محدوده 12-27 قرار دارد. وزن 14 عدد ظفر بناب هر شاخه 12 متری 155 کیلوگرم می باشد.

مجتمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران

از جمله تولیدکنندگان بلبرینگ IPE می توان به مجموعه ملی صنعتی فولاد ایران اشاره کرد. تیرآهن 12 بازوی موازی نیم عرض، تیرآهن 14 بازوی موازی نیم عرض، تیرآهن 16 بازوی موازی نیم عرض، تیرآهن 18 بازوی موازی نیم عرض،تیرآهن20 بازوی موازی نیم عرض،تیرآهن20 بازوی موازی با تیرآهنهای نور نیم عرض تولید این کارخانه است.

کارخانه فولاد البرز ایران

کارخانه فولاد البرز، ایران

البرز-کارخانه فولاد ایران

کارخانه فولاد البرز ایرانیان با نام تجاری فایکو یکی از شرکت های تولید کننده تیرآهن فولادی است که در سال 1392 در شهر ساری تاسیس شد. این کارخانه دارای واحدهای کنترل کیفیت در چندین بخش تولیدی بوده و محصولات خود را از نظر ترکیبات شیمیایی و مکانیکی بررسی می کند. کارخانه فولاد البرز ایران یکی از تولید کنندگان انحصاریتیرآهنIPN و IPE در سایزهای 14، 16 و 20 می باشد.

اشعه های او

کیسه های آهنی

آهن هش

آجر یکی از قوی ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در مهندسی عمران و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی در تیرآهنهای فولادی، تارها به گونه ای طراحی می شوند که در برابر لنگر خمشی، نیروی برشی و پره ها مقاومت کنند.

تیرآهن او از دو بال پهن و یک تیرآهن تشکیل شده است. هنگامی که اسکلت فولادی به صورت افقی قرار می گیرد ظاهر آن شبیه حرف H انگلیسی می شود به همین دلیل به آنها تیرآهن های هش یا تیرآهن های عریض می گویند.

البته دقت داشته باشید که اگر تیرآهن را به صورت عمودی قرار دهید شبیه I انگلیسی می شود.این نوع تیرآهن به دلیل سطح مقطع زیاد و عرض بال برابر با ارتفاع تیرآهن به عنوان ستون یا تیرآهن مورد استفاده قرار می گیرد. تیرآهنآهن.

تیرآهن آن در برابر نیروهای برشی و خمشی مقاوم بوده و سرعت نصب آن بالاست. در نتیجه پروژه های ساختمانی یا صنعتی با این میلگرد به راحتی جلو می روند. تیرآهنهای آن به طور گسترده در کشتی سازی، سدسازی، پل سازی و پالایشگاه های نفت استفاده می شود.

تیرآهن ها به سه دسته سبک، سنگین و فوق سنگین تقسیم می شوند. تیرآهنهای سنگین در مکان هایی که نیاز به استحکام بالایی دارند استفاده می شود.

علاوه بر این، به دلیل مقاومت بالای این نوع تیرآهن آهنی، در کارکردتیرآهنو خرپا نیز کاربرد دارد. تیرآهنهای سنگین آن بال‌های پهن‌تری نسبت به نوع سبک دارند و ضخیم‌تر هستند. این نوع تیرآهن در ساخت سدها و پل ها کاربرد فراوانی دارد.

تیرآهنآهن های نور آن دارای بال های پهن هستند، اما در مقایسه با تیرآهنآهنهای سنگین ضخیم نیستند.

یک لانه زنبوری

تیرآهن آهن – کندوی عسل

کندو زنبور عسل

تیرآهن لانه زنبوری یکی از پرکاربردترین اجزای ساختمانی است و دارای سوراخ های توخالی شبیه کندو است. هدف از ساخت این ابزار این است که تیرآهن بتواند خمش قوس را با کمترین تغییر شکل تحمل کند. از این نوع تیرآهن که به عنوان ستون در ساختمان ها و عناصر سقف استفاده می شود.

با توجه به وزن سبک این تیرآهن از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است. این نوع تیرآهن ها قابلیت عبور سیم های تاسیساتی و برق را از فضاهای ایجاد شده (سوراخ) دارند.

از آخرین قیمت آهن مطلع شوید

اخرین حرف

این مقاله به پرکاربردترین تیرآهنها پرداخته است. همانطور که قبلا ذکر شد، تیرآهن های هش، لانه زنبوری و IPE از مهم ترین انواع تیرآهن هستند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند و در حوزه های مختلف صنعت و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. اگر در این مورد سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید.

3 نوع میله ای که معمولا استفاده می شود را بشناسید

پرکاربردترین تیر آهن ها
آهن یکی از مهمترین قطعات مورد استفاده در خانه است. وظیفه اصلی یک تیر، حمل بارهای ناشی از نیروهای برشی و لنگرهای خمشی است. در تولید تیرهای فولادی از نورد گرم استفاده می شود. به طور کلی این محصول بسته به اندازه و عرض بال در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد. در این مقاله در مورد 3 نوع گیاهی که بیشترین استفاده را در بازار دارند صحبت خواهیم کرد.

تیرآهن چیست؟

گراما

تیرها از مقاطع فولادی متداول هستند که دارای دو شکل I و H هستند و از آلیاژهای مختلف فولاد ساخته می شوند. بدون تیرهای فولادی، یک ساختمان اسکلت فلزی وجود خارجی نخواهد داشت. از این محصول در طراحی ستون، خرپا و تیرآهن استفاده می شود.

یک تیر به طور کلی از دو قسمت یک بال و یک هسته تشکیل شده است. قسمت اصلی و میانی تیر را جان و لبه ها و کناره های این محصول را بال تیر می نامند. در ادامه به معرفی سه نوع پرکاربرد تیرآهن می پردازیم.

تیرآهن یکی از مهم ترین و رایج ترین قطعات فولادی با کاربردهای فراوان می باشد. میزان استفاده از این محصول به قدری زیاد است که قیمت آن یکی از عوامل تعیین کننده قیمت نهایی خانه است.

مقدمه ای بر پرکاربردترین تیرها

در ادامه به معرفی تیرآهن های مهم و پرکاربرد در ساختمان سازی و صنایع مختلف می پردازیم:

تیرآهن IPE

تیرآهن-IPE

تیرآهن IPE یکی از انواع تیرآهن های موجود در بازار است که به تیرآهن معمولی معروف است. ظاهر این جلد به یک حرف انگلیسی شبیه است. باله اول و آخر این نوع درخت یکسان و ضخامت آن ثابت است. این نوع درخت بر اساس استانداردهای اروپایی تولید می شود. بسته IPE در بین مشتریان بسیار محبوب است. از این نوع تیرها به صورت ستون یا خرپا، سلول پل و تیر در سقف سازی استفاده می شود.

مهمترین کارخانه های تولید تیرآهن عبارتند از:

فرو رفتن

آرت ماهان پروفیبریک

فکتاری تمام فارسی

مجتمع جهان فولاد غرب

کارخانه ظفر بناب

گروه ملی صنعتی مجتمع فولاد ایران

کارخانه فولاد البرز ایران (فایکو)

در ادامه این مطلب به معرفی تیرآهن فولادی کارخانه می پردازیم:

کارخانه ذوب آهن در اصفهان

کارخانه فولاد

گیاهان فلزی

بیشتر مردم با صنعت بزرگ فولاد اصفهان آشنا هستند. ذوب آهن به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کارخانه های تولید قطعات فولادی شناخته می شود. محصولات تولیدی این کارخانه به دلیل کیفیت بالا در بین افراد فعال در حوزه سخت افزار از محبوبیت بالایی برخوردار است.

تولید تیرآهن یکی از فعالیت های اصلی این کارخانه می باشد. تیرآهن های تولید شده در این کارخانه در سایزهای 12 تا 30 متغیر است.مهمترین انواع تیرآهن برای چدن عبارتند از:

استاندارد IPN بالکی DIN 1025-1

تیر بال موازی طبق استاندارد ISIRI 14484

تیر نیم بال طبق DIN 1025-5

مجتمع پروفایل صنعت ماهان

کارخانه فولاد

کارخانه لامپ آهن

مجتمع پروفیل صنعت ماهان در سال 1389 تاسیس شد و دفتر مرکزی این شرکت در تهران، جاده خاوران، شهرک صنعتی جنت آباد می باشد. این مجموعه یکی از معروف ترین کارخانه های تیرآهن فولادی است که با ظرفیت تولید سالانه تا 50000 تن نورد اولیه فعالیت می کند. تولید لامپ های سایز 14، 16 و 18 IPE از مهمترین فعالیت های این شرکت می باشد.

مجتمع فولاد صبح پارسیان

مجتمع صنعتی فولاد صبح پارسیان یکی از کارخانه های تیرآهن است که در غرب تهران واقع شده است. از جمله محصولات این کارخانه می توان به تیرآهن IPE در سایزهای 14، 16 و 18 اشاره کرد.

3 نوع از پرکاربردترین تیرآهن ها

3 نوع از پرکاربردترین تیرآهن ها

مجتمع جهان فولاد غرب

مجموعه “چهان فولاد خرب” در سال 1386 در 35 کیلومتری جاده هرسین در کرماشا ساخته شد. ظرفیت سالانه این کارخانه 300 هزار تن است. تولید تیرآهن یکی از مهمترین فعالیت های این کارخانه می باشد. تیرآهن های ارائه شده توسط این شرکت در دو نوع نیم تیر و IPB ساخته و به فروش می رسد.

تیرآهن نیم عرض IPE جهان فولاد غرب در سایزهای 80-200 میلی متر و طول استاندارد 8-18 متر موجود است که در پروژه های ساختمانی کاربرد فراوانی دارد.

کارخانه ظفر بناب

ظفر بناب واقع در آذربایجان غربی یکی از شرکت های تولید کننده تشعشعات می باشد. اشعه های تولیدی این شرکت از کیفیت خوبی برخوردار هستند. چوب های این شرکت در دو نوع IPE و INP و در سایزهای 12-27 تولید می شوند. وزن ستون ظفر بناب 14 به ازای هر شاخه 12 متری 155 کیلوگرم می باشد.

مجتمع ملی فولاد و صنعتی ایران

گروه ملی صنعتی فولاد ایران از جمله تولیدکنندگان تیرآهن IPE می باشد. تیر 12 بال موازی نیمه عریض، تیر 14 بال موازی نیمه پهن، تیر 16 بال موازی نیمه پهن، تیر 18 بال موازی نیمه پهن، تیر 20 بال موازی نیمه پهن، تیر 20 بال موازی نیمه عریض هستند. تیرآهنهای نوری ساخت این کارخانه.

کارخانه فولاد البرز ایران

البرز- کارخانه متالورژی ایران

کارخانه فولاد البرز-ایران

کارخانه فولاد البرز ایرانیان با نام تجاری فایکو یکی از شرکت های تولید کننده تیرآهن فولادی است و در سال 1392 در شهر ساری تاسیس شد. این کارخانه دارای واحدهای کنترل کیفیت در بخش های مختلف تولیدی بوده و محصولات خود را از نظر ترکیبات شیمیایی و مکانیکی بررسی می کند. کارخانه فولاد البرز ایرانیان یکی از تولیدکنندگان انحصاری حامل های IPN و IPE در سایزهای 14، 16 و 20 می باشد.

او تیرآهن زد

یک هش فلزی

آهن هش

تیرهای هاش یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که بسیار مستحکم بوده و در مهندسی و ساخت و ساز کاربرد دارد. عموماً در تیرهای فولادی، تارها طوری طراحی می شوند که در مقابل نیرو و ممان خمشی پره ها مقاومت کنند.

تیرهای آن از دو بال پهن و یک تیر تشکیل شده است. هنگامی که تیر فولادی به صورت افقی قرار می گیرد، ظاهر آن مانند حرف انگلیسی H به نظر می رسد. به همین دلیل به آن تیرهای هش یا تیرهای عریض می گویند.

با این حال، توجه داشته باشید که اگر تیر را به صورت عمودی قرار دهید، مانند یک حرف انگلیسی I به نظر می رسد این نوع تیر به دلیل سطح مقطع زیاد و عرض ارسی برابر به عنوان ستون یا تیر مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع تیرآهن

تیر آن در برابر برش و خمش مقاوم است و سرعت آن زیاد است. در نتیجه پروژه یا صنعت ساخت و ساز با این میلگرد آسان می شود. لامپ های آن در ساختمان سازی، سدسازی، پل سازی و صنعت کاربرد فراوانی دارد.

پایه های آن به سه دسته سبک، سنگین و بسیار سنگین تقسیم می شوند. در جاهایی که به استحکام بالا نیاز است از تیرهای سنگین استفاده می شود.

همچنین به دلیل استحکام بالا از این نوع تیرچه فولادی در تولید تیرآهن و خرپا نیز استفاده می شود. تیرآهنهای سنگین آن عریض تر و ضخیم تر از تیرهای سبک هستند. این نوع تیر در ساخت سدها و پل ها کاربرد فراوانی دارد.

تیرآهنهای نور آن دارای بال های پهن هستند، اما در مقایسه با تیرآهنهای سنگین آن چگالی کمتری دارند.

تیرآهن عسل

تیرآهن-عسل-عسل

آشیانه

تیرهای سلولی یکی از پرکاربردترین قطعات در ساخت و ساز هستند و دارای سوراخ های توخالی مشابه کندو هستند. هدف از طراحی این تیر این است که تیر در برابر خمش قوس بیشتر با حداقل تغییر شکل مقاومت کند. از این نوع کنده به عنوان ستون در سازه ها و همچنین عناصر سقف استفاده می شود.

به دلیل وزن سبک این تیرآهن، قیمت آن مقرون به صرفه است. این نوع پکیج قابلیت عبور لوله های تاسیساتی و برق را از شکاف (سوراخ) ایجاد شده دارد.

از آخرین قیمت آهن مطلع شوید

آخرین کلمه

در این مقاله به تیرآهن های پرکاربرد همانطور که اشاره شد پرداخته ایم، تیر هش، لانه زنبوری و IPA از مهم ترین انواع تیرآهن ها هستند که هر کدام دارای خواص ویژه ای بوده و در زمینه های مختلف صنعت و ساختمان کاربرد دارند. اگر سوالی در این مورد دارید در قسمت نظرات بپرسید

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *