دسته‌بندی نشده

5 دلیل شکستن میلگرد و راهکارهای جلوگیری از آن

هر بندیل میلگرد چند شاخه و وزن آن چند کیلوگرم است؟

نقض اتصالات

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

چه عواملی باعث شکننده شدن میلگرد می شود؟ نکات مهم برای جلوگیری از شکستن میلگرد

اگر در زمینه فولاد یا صنایع وابسته فعال هستید، قطعا با میلگرد سروکار داشته اید! در برخی موارد طراحی و نصب نادرست میلگردها می تواند باعث ایجاد ترک در سازه و شکست عملکرد سازه شود. عوامل مختلفی می تواند ساختار آن را ضعیف کرده و در نهایت احتمال شکستن میلگرد را افزایش دهد. در این مقاله می خواهیم در مورد این مشکل صحبت کنیم و در نهایت راه های پیشگیری از شکستگی میلگر را پیشنهاد کنیم. در آینده با ما همراه باشید.

فایل صوتی در این مقاله

پخش کننده صوتی

00:00

00:00

از دکمه های بالا و پایین برای افزایش یا کاهش صدا استفاده کنید.

چه عواملی میله را شکننده می کند؟

با افزایش محتوای کربن امکان تغییر ساختار میلگرد در هنگام جوشکاری و گرمایش افزایش می یابد. و در نهایت باعث کاهش مقاومت میلگرد می شود. اما در ادامه در مورد مسائلی که باعث شکسته شدن آن شده است صحبت خواهیم کرد. در نظر داشته باشید که با توجه به افزایش قیمت میلگرد در چند روز گذشته. سعی کنید میلگرد با کیفیتی را خریداری کنید که احتمال شکستگی و خمش کمتری دارد.

1. استفاده از تضمین کیفیت نامناسب

در سازه های بتنی اغلب از میلگرد A2 برای خمش استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این محصول کم کربن بودن آن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر است. برای انتخاب بهترین نوع باید به نیاز به آرماتوربندی و طرح های تقویتی توجه کرد.

دلیل – نتیجه – میلگرد

2. استفاده از آرماتورهای ساخته شده به روش نورد سرد

در طول نورد سرد، بیلت گرم شده تا دمایی کمتر از دمای تبلور مجدد خنک می شود. این کار باعث فروپاشی ساختار مولکولی شمش فولادی شد.

این مشکل باعث کاهش انعطاف پذیری محصول می شود. بنابراین اگر این محصولات با فرآیند نورد سرد تولید شوند، مقاومت بیشتری دارند و در معرض حوادثی مانند زلزله هستند. در همین حال، فرآیند نورد گرم استحکام و شکل پذیری را افزایش می دهد.

3. گرما

در طی عملیات حرارتی، ساختار شیمیایی این محصول تغییر می کند و به مرور زمان باعث شکننده شدن این محصول می شود.

4. فراتر از زاویه توصیه شده خم شوید

میزان انحنای این محصول با توجه به عملکرد و محل استفاده آن مشخص می شود. کاهش زاویه و خم شدن بیشتر باعث شکستن و کاهش دوام آنها می شود.

5. از ابزار خاص و میز کار استفاده نکنید

برای خم کردن و برش میلگرد استفاده از میز کار و ابزار مخصوص ضروری است. عدم استفاده از ابزار و جداول خاص باعث خستگی اپراتور و در نهایت خم شدن میلگرد با زاویه بیشتر یا کمتر از حد تعیین شده می شود.

روی میز کار یک صفحه اصلاح میلگرد نصب کردیم که چندین پین روی آن قرار دارد. عملکرد پین ها جلوگیری از خم شدن میلگرد در هنگام خم شدن است.

نکات مهم برای جلوگیری از شکستن میلگرد

محصولات فولاد کربنی اغلب برای ساخت بتن مسلح استفاده می شود. میله های فولاد کربنی مستعد زنگ زدگی هستند. از جمله اثرات خوردگی می توان تغییر در ساختار مولکولی و کاهش انعطاف پذیری آرماتور را برشمرد.

از خم شدن میلگرد جلوگیری کنید

با راهکارهای زیر می توان تا حدودی از خوردگی میلگرد جلوگیری کرد:

خم شدن و خوردگی ناخن دو دلیل مهم برای شکستن این محصولات است. در اینجا عواملی وجود دارد که از آسیب آن جلوگیری می کند:

برای ساخت کلاف عرضی در سقف ها بهتر است از میلگرد A3 استفاده نکنید. زیرا این نوع آرماتورها پس از جوشکاری شکننده می شوند و کیفیت خوبی ندارند. برای این منظور بهتر است از نوع A2 استفاده کنید.

از نورد سرد برای خمش استفاده کنید. اگر میلگرد را گرم و خم می کنید، آن را سریع با آب سرد خنک کنید.

میلگرد را دو بار خم نکنید؛ زیرا احتمال شکستن آن را افزایش می دهید.

سعی کنید میلگردهای مرغوب و مناسب را از شرکت های تجاری معتبر خریداری کنید تا مطمئن شوید که محصول مورد نظر از آلیاژهای مرغوب ساخته شده است.

خم شدن آرمیچر با زاویه کمتر از 90 درجه باعث تضعیف آن نمی شود. (البته اگر فقط یک بار از این روش استفاده کنید.)

اندازه این فولاد بزرگ است، اغلب به دلیل خم شدن و صاف شدن ترک می خورد. بهتر است تا حد امکان از میلگرد کمتری استفاده کنید.

اخرین حرف

همانطور که در این مقاله ذکر شد، فرآیند خمش و خوردگی از جمله فرآیندهای شکننده ای است که فولاد را ضعیف و شکسته می کند. اگر در زمینه ساخت و ساز کار می کنید، خوب است که دانش کافی در این زمینه داشته باشید. زیرا کیفیت پروژه شما به خرید میلگرد مرغوب ختم نمی شود. در واقع نحوه کار با میلگرد و خم شدن صحیح آن نیز از نکات مهمی است. نکته مهم دیگر این است که این محصول را باید از یک منبع معتبر خریداری کنید. زیرا محصولات بی کیفیت ممکن است آسیب ببینند.

تجربیات خود را در این زمینه با ما و همکاران خود در اصفهان آهن در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

5 دلیل شکستگی فولاد و راه های جلوگیری از آن

به روز شده در سه شنبه 2 آگوست 2022 0

شکستن میلگرد

دسترسی سریع به محتوای این مقاله.

چه چیزی باعث شکننده شدن میلگرد شد؟ نکات مهم برای جلوگیری از شکستن زره

اگر در زمینه فولاد یا صنایع وابسته فعال هستید حتما با میلگرد سر و کار داشته باشید! در برخی موارد، طراحی و نصب نادرست میلگردها منجر به ایجاد ترک در سازه ها و خرابی کارهای ساختمانی می شود. عوامل مختلفی ساختار آن را ضعیف می کند و در نهایت احتمال شکستن میلگرد را افزایش می دهد. در این مقاله می خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم و در نهایت نحوه جلوگیری از شکستگی میلگار را نشان دهیم. دفعه بعد با ما همراه باشید.

از دکمه های بالا و پایین برای افزایش یا کاهش صدا استفاده کنید.

چه عواملی باعث شکستن میلگرد می شود؟

با افزایش مقدار کربن؛ امکان تغییر ساختار میلگرد در هنگام جوشکاری و گرمایش افزایش می یابد و در نهایت باعث کاهش مقاومت میلگرد می شود. اما من می خواهم در مورد چیزهایی که منجر به شکست می شود صحبت کنم. سعی کنید سنگ مرغوبی بخرید که به دلیل افزایش قیمت سنگ در روزهای اخیر احتمال شکستگی کمتری داشته باشد.

1. استفاده از فولاد تقویت کننده کلاس اشتباه

در سازه های بتنی معمولاً از شبکه A2 برای خمش استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این محصول این است که کربن کمتری دارد و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتری دارد. برای انتخاب بهترین مش، باید به استحکام و طرح تقویتی مورد نیاز توجه کنید.

علت – ترمز – میلگرد

2. استفاده از آرماتورهای ساخته شده به روش نورد سرد

در فرآیند نورد سرد، شمش گرم تا دمایی کمتر از دمای تبلور مجدد سرد می شود. این عملکرد باعث فروپاشی ساختار مولکولی شمش فلزی می شود.

این مشکل باعث کاهش ظرفیت خمشی محصول می شود. بنابراین زمانی که این محصولات با استفاده از فرآیند نورد سرد تولید می شوند، مقاومت کمتری دارند و در برابر حوادثی مانند زلزله آسیب پذیرتر می شوند. در همین حال، فرآیند نورد گرم استحکام و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد.

3. گرمایش

در طی عملیات حرارتی، ترکیب شیمیایی این محصول تغییر می کند و به مرور زمان محصول را شکننده می کند.

4. فراتر از زاویه توصیه شده خم شوید

میزان انحنای این محصول با توجه به عملکرد و محل استفاده آن مشخص می شود. کاهش زاویه و خم شدن بیشتر میله ها باعث شکستن و تاب برداشتن آنها می شود.

5. از ابزارهای خاص و کامپیوترهای رومیزی استفاده نکنید

برای خمکاری و برش میلگرد باید از نیمکت کار و ابزار مخصوص استفاده شود. عدم استفاده از ابزار و میزهای خاص اپراتور را خسته کرده و در نهایت باعث خم شدن میلگرد به زیر یا بیشتر از حد تعیین شده می شود.

یک صفحه خمش میلگرد روی میز کار نصب شده است که چندین پین روی آن قرار دارد. هدف این پین ها جلوگیری از پیچ خوردن میلگرد در هنگام خم شدن است.

نکات مهم برای جلوگیری از شکستن استخوان های آهنی

مواد ساخته شده از فولاد کربن اغلب در تولید بتن استفاده می شود. میله های فولاد کربنی مستعد زنگ زدگی هستند. از پیامدهای خوردگی می توان به تغییر ساختار سلولی و کاهش انعطاف پذیری میلگرد اشاره کرد.

جلوگیری از خم شدن میلگرد

با راهکارهای زیر تا حدودی می توان از زنگ زدگی آرماتور جلوگیری کرد:

خمش و خوردگی میلگرد دو عامل مهم خرابی این محصولات است. عوامل زیر از شکستگی جلوگیری می کند:

برای تشکیل کلاف عرضی در سقف ها بهتر است از میلگرد A3 استفاده نکنید. زیرا این نوع میلگرد پس از جوش شکننده می شود و کیفیت خوبی نخواهد داشت. برای این منظور بهتر است از نوع A2 استفاده کنید.

از یک غلتک سرد برای فر کردن استفاده کنید. اگر پشت را گرم می کنید، باید از آب سرد برای خنک شدن سریع آن استفاده کنید.

آرمیچر را دوبار نکشید. زیرا احتمال شکستن آن را افزایش می دهید.

سعی کنید یک میلگرد مناسب با کیفیت بالا را از یک شرکت بازرگانی معتبر خریداری کنید تا مطمئن شوید که محصول مورد نظر از آلیاژ مرغوب ساخته شده است.

اگر باند را با زاویه کمتر از 90 درجه خم کنید، ضعیف نمی شود. (البته فقط یک بار از این روش استفاده کنید.)

اندازه بزرگ این قطعه فلزی به دلیل خم شدن و صاف شدن مستعد ترک خوردن است. بهتر است تا حد امکان از سنگ های کوچک استفاده کنید.

کلام پایانی

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، روند خمش و زنگ زدگی از جمله نقاط شکستگی میلگردها است که باعث ضعیف شدن و از بین رفتن میلگردها می شود. اگر در زمینه ساخت و ساز کار می کنید، خوب است که دانش کافی در این زمینه داشته باشید. زیرا ارزش پروژه شما به خرید میلگرد باکیفیت ختم نمی شود. بلکه نحوه کار با میلگرد و خم شدن صحیح آن نیز از عوامل مهم است. نکته مهم دیگر این است که این محصول را باید از منابع معتبر خریداری کنید. زیرا محصولات بی کیفیت تمایل به خراب شدن دارند.

تجربه خود را در این زمینه با ما و دیگر اعضای اصفهان آهن در قسمت بازخورد به اشتراک بگذارید.

5 دلیل شکستن میلگرد و راهکارهای پیشگیری از آن

به روز شده در سه شنبه 2 آگوست 2022. 0

شکستن میلگرد

دسترسی سریع به محتوای این مقاله

چه عواملی میلگرد را شکننده می کند نکات مهم برای جلوگیری از شکستن میلگرد.

اگر در فولاد یا صنایع وابسته کار می کنید، احتمالا با میلگرد سر و کار داشته اید! در برخی موارد، طراحی و نصب نادرست میلگرد منجر به ایجاد ترک در سازه و خرابی ساختمان می شود. عوامل مختلفی خطر ضعف ساختاری و در نهایت شکست را افزایش می دهند. در این مقاله می خواهم در مورد این مشکل صحبت کنم و در آخر به روش های پیشگیری از شکستگی میلگار اشاره کنم. در آینده با ما همراه باشید.

شکستن میلگرد و راهکارهای جلوگیری از آن

شکستن میلگرد و راهکارهای جلوگیری از آن

فایل صوتی این مقاله

از کلیدهای بالا و پایین برای افزایش یا کاهش صدا استفاده کنید.

چه عواملی می تواند باعث آسیب شبکه شود؟

با افزایش میزان کربن، امکان تغییر ساختار میلگرد در حین جوشکاری و گرمایش افزایش می یابد و در نهایت منجر به کاهش مقاومت میلگرد می شود. اما دفعه بعد می خواهیم در مورد مشکلاتی که باعث می شود شما را قبول کنید صحبت کنیم. به یاد داشته باشید که با توجه به افزایش قیمت یراق آلات در روزهای اخیر، سعی کنید یراق آلاتی بخرید که شکستن و خم شدن آنها ارزانتر باشد.

1. استفاده از میلگرد با عیار نامناسب

در سازه های بتنی معمولا از میلگرد A2 برای خمش استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این محصول کم کربن بودن آن و در نتیجه انعطاف پذیری بالا است. برای انتخاب بهترین نوع میلگرد باید استحکام و طرح آرماتور مورد نیاز را در نظر بگیرید.

دلایل-شکستن-میلگرد

2. استفاده از آرماتور نورد سرد

در فرآیند نورد سرد، شمش گرم تا دمایی کمتر از دمای تبلور مجدد سرد می شود. این کار خواص مکانیکی شمش های فولادی را نقض می کند.

این مشکل باعث کاهش خم شدن محصول می شود. بنابراین اگر این محصولات در هنگام نورد سرد تولید شوند در برابر حوادثی مانند زلزله مقاومت کمتری دارند. در همین حال، فرآیند نورد گرم استحکام و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد.

3. گرمایش

در طی عملیات حرارتی، ترکیب شیمیایی این محصول تغییر می کند و به مرور زمان باعث شکننده شدن این محصول می شود.

4. فراتر از زاویه توصیه شده خم شوید

میزان تا شدن این محصول با توجه به عملکرد آن و محل استفاده آن مشخص می شود. کاهش زاویه و خم شدن بیشتر زره باعث شکستن آن و کاهش مقاومت آن می شود.

5. از ابزار خاص و میز کار استفاده نکنید

استفاده از میز کار و ابزار مخصوص خمکاری و برش آرماتور الزامی است. عدم استفاده از ابزار و برنامه های خاص باعث خستگی اپراتور و در نهایت خم شدن میلگرد با زاویه بیشتر یا کمتر از حد تعیین شده می شود.

یک صفحه میلگرد خم شده با چندین پین روی میز کار نصب شده است. عملکرد این پین ها جلوگیری از پیچ خوردن میلگرد در هنگام خم شدن میلگرد است.

نکات مهم برای جلوگیری از میلگرد

معمولاً برای ساخت بتن مسلح از مواد فولاد کربنی استفاده می شود. سیم های کربن فولادی بیشتر در معرض خوردگی هستند. از جمله اثرات خوردگی می توان تغییر در ساختار مولکولی و کاهش انعطاف پذیری آرماتور را مشاهده کرد.

از خم شدن حصار جلوگیری کنید

با راهکارهای زیر می توان تا حدودی از زنگ زدگی میلگرد جلوگیری کرد:

خم شدن و زنگ زدگی از مهمترین دلایل شکستن این محصولات است. عواملی که از سکته جلوگیری می کنند عبارتند از:

برای ساخت خرپاهای عرضی روی سقف بهتر است از آرماتور A3 استفاده نکنید. زیرا این نوع آرماتورها پس از جوشکاری شکننده شده و کیفیت خوبی نخواهد داشت. برای این منظور بهتر است از نوع A2 استفاده کنید.

با نورد سرد خم شوید. اگر آرماتور گرم و خم شده باشد، باید به سرعت با آب سرد خنک شود.

میلگرد را دو بار خم نکنید؛ زیرا احتمال شکستن آن را افزایش می دهید.

سعی کنید ابزار مناسب و باکیفیت را از شرکت های بازرگانی معتبر خریداری کنید تا مطمئن شوید که محصول مورد نظر از آلیاژهای مرغوب ساخته شده است.

اگر میلگرد را با زاویه کمتر از 90 درجه خم کنید، ضعیف نمی شود. (البته به شرطی که فقط یک بار از این روش استفاده کنید.)

هرچه ابعاد این پروفیل فولادی بزرگتر باشد، در معرض ترک های ناشی از خم شدن و راست شدن بیشتر خواهد بود. بهتر است تا حد امکان از تقویت کننده کمتر استفاده شود.

آخرین کلمه

همانطور که در این مقاله به آن پرداختیم، فرآیند خمش و خوردگی یکی از مواردی است که باعث ضعیف شدن و ایجاد ترک می شود. اگر در زمینه ساخت و ساز فعالیت می کنید، خوب است که اطلاعات زیادی در مورد این زمینه داشته باشید. زیرا کیفیت پروژه شما با خرید میلگرد مرغوب ختم نمی شود. با این حال، نحوه کار با میلگرد و خمش مناسب نیز مهم است. نکته مهم دیگر این است که این محصول را از مراکز معتبر خریداری کنید. زیرا محصول با کیفیت پایین آسیب می بیند.

تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر همکاران اصفهان آهن در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *