دسته‌بندی نشده

تفاوت بین ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد چیست؟

بررسی اجمالی ورق فولادی اسیدی و روغن کاری نورد گرم

ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد صفحات نسبتاً رایج در تولید و زندگی هستند بنابراین تفاوت ورق های گالوانیزه با ورق های نورد سرد چیست؟ امروز فروشگاه آهن تفاوت بین ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد را به شما عزیزان می گوید. امیدواریم بتوانیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما سروران گرامی قرار دهیم تا در حین خرید مقاطع فولادی بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. تمام محصولات ورق و لوله فولادی حاوی 2 عنصر اساسی – کربن و آهن هستند، ممکن است تفاوت های ترکیبی و فرآیندهای مختلف تولید وجود داشته باشد. در مورد فولاد گالوانیزه و فولاد نورد سرد آنها محصولات فولادی مشابه با عملکرد و کاربردهای منحصر به فرد هستند.

ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

آیا می توان محصول فولادی نورد سرد را گالوانیزه کرد؟ پاسخ این است که بله، آنها 2 روش مختلف پردازش برای اهداف مختلف هستند، یکی برای شکل دادن، دیگری برای محافظت در برابر خوردگی است. تنها محدودیت فولاد گالوانیزه این است که در شرایط دمای بالا نمی توان از آن استفاده کرد، اگر سطح خراشیده شود، لایه روی در نقطه خراش محافظت خود را از دست می دهد.

ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به ورق فولادی اطلاق می‌شود که روی سطح آن لایه‌ای از روی روکش شده است. گالوانیزه کردن یک روش مقرون به صرفه برای محافظت در برابر خوردگی است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد و نیمی از تولید روی در جهان برای این فرآیند استفاده می شود.

ورق نورد سرد

ورق نورد سرد محصولی است که از فرآیند پرس سرد ورق نورد گرم به دست می آید. به دلیل نورد مکرر کیفیت سطح آن نسبت به ورق گرم بهتر است و پس از عملیات حرارتی می توان خواص مکانیکی خوبی به دست آورد.

تفاوت ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

مواد اولیه ورق نورد سرد و ورق گالوانیزه متفاوت است، ورق نورد سرد معمولی از برجستگی های متعدد نورد سرد عبور می کند و کیفیت سطح پس از درمان بهتر از ورق نورد گرم است. خواص مکانیکی خوبی ایجاد می کند. ورق گالوانیزه نسبتا سخت است، این ماده روی سطح فلز است، بنابراین مواد آنها کاملاً متفاوت است.

بین خواص فیزیکی ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد تفاوت وجود دارد، ورق گالوانیزه: با استحکام و شکل پذیری بالا به نوعی فولاد مهر زنی با استحکام بالا و شکل پذیری خوب تبدیل شده است. ورق گالوانیزه در برابر حرارت مقاوم تر است، کیفیت سطح آن بهتر است و مقرون به صرفه تر و کاربردی تر است.

ورق نورد سرد: استحکام بالا، سختی بالا، پایان سطح بالا، به طور کلی یک صفحه نازک می تواند به عنوان صفحه مهر زنی استفاده شود. نیروی کششی صفحه نورد سرد نسبتا خوب است و عملکرد کششی بسیار بیشتر از ورق گالوانیزه است.

مشخصات فیزیکی سطح ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد نیز متفاوت است. ورق گالوانیزه به سفید و سیاه تقسیم می شود، اگرچه سختی آنها مشابه است، عملکرد آنها با فاصله بسیار متفاوتی هدایت می شود.

به طور کلی، ورق گالوانیزه پس از استفاده مجدداً درمان نمی شود و ورق نورد سرد نیز پس از استفاده باید یک لایه رنگ روی سطح انجام دهید، در غیر این صورت، ورق نورد سرد اکسیده می شود به همین خاطر اسفاده از ورق گالوانیزه نسبت به ورق سرد آسان تر است.

تولید ورق گالوانیزه و مزایا

فولاد گالوانیزه معمولاً به عنوان فولاد گالوانیزه گرم شناخته می شود، همانطور که از نام آن پیداست، فولاد گالوانیزه از فرو بردن محصول فولادی در مذاب روی تولید می شود، سپس لایه روی به سرعت در هوای آزاد اکسید می شود. در مقایسه با آهن، روی در فرآیند کاهش اکسیداسیون کمتر فعال است و به همین دلیل است که لایه روی می تواند از محصول فولادی در زندگی ما محافظت کند و بسیار محبوب است.

تعریف ورق نورد سرد

نورد سرد و نورد گرم 2 روش شکل دهی محصولات فولادی هستند، محصولات نورد سرد دقت بالاتری در ابعاد محصول دارند، برای کاربردهای بیشتر که نیاز به ابعاد بالایی دارند مناسب است. نورد سرد در زیر دمای تبلور اتفاق می افتد، توسط انواع مختلف غلتک کنترل می شود، محصولات اساسی ورق نورد سرد و کلاف هستند، اشکال دیگری مانند سیلندر، تیرهای I، لوله ها نیز می توانند تشکیل شوند.

مقایسه مقاومت فولاد نورد گرم و نورد سرد

محصول فولاد گالوانیزه را می توان با فولاد نورد سرد و گرم تولید کرد، معمولاً فولاد نورد گرم استحکام عملکرد بهتری نسبت به فولاد نورد سرد دارد، زیرا فرآیند نورد سرد ساختار دانه فولاد را می شکند و نورد گرم ساختار دانه را بهبود می بخشد. فولاد نورد سرد شرایط سطحی بهتری نسبت به فولاد نورد گرم دارد. مشتریان باید محصولات فولادی مناسب را برای مصارف مختلف شما انتخاب کنند.

فرآیند بین ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

ورق گالوانیزه: ورق گالوانیزه محصولی آلیاژی است که از آبکاری یک لایه روی بر روی سطح ورق فولادی با فرآیند گالوانیزه ساخته می شود.

ورق نورد سرد: کلاف نورد سرد به عنوان ماده خام نورد گرم است و فرآیند تولید آن معمولاً از طریق تهیه مواد اولیه، نورد سرد، عملیات حرارتی، تسطیح و تکمیل می‌گذرد. در فرآیند ساخت ورق های نورد سرد کیفیت سطح نسبتاً خوب است و پرداخت نسبتاً بالا است که می تواند برخی از شرایط خاص را برآورده کند، در حالی که ورق گالوانیزه از ورق فولادی ساخته شده است که نسبتاً مقرون به صرفه است.

محصولات اصلی فولادی فروشگاه آهن شامل ورق فولادی با روکش رنگی، ورق فولادی چاپی، ورق فولادی گالوانیزه، ورق نورد سرد و غیره، زنجیره فرآیند تولید محصولات این شرکت با تکیه بر فولاد کامل شده است. تولید کویل سرد با کیفیت بالا، تولید کویل گالوانیزه، کویل آلومینیومی، کویل رنگی، ورق های پانچ و سایر محصولات و به طور فعال با توجه به تقاضای بازار تحقیق و توسعه و تولید محصولات نوظهور به بازار عرضه می شود.

ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

ورق گالوانیزه و ورق نورد سرد

هزینه

از آنجایی که یک فرآیند کمتر از ورق نورد سرد وجود دارد، هزینه تولید گالوانیزه ورق نورد گرم کمتر است، به طور عمده شامل هزینه آنیل و هزینه نورد سرد و سایر فرآیندهای این دو نوع فولاد گالوانیزه مشابه هستند.

عملکرد با کیفیت

از آنجایی که بستر نورد گرم فقط با ترشی و بازپخت تمیز می شود، سطح آن نسبتا ناهموار است، لایه روی چسبندگی خوبی دارد و ضخامت پوشش به 140 / 140 گرم / متر مربع متمایل است. اما ضخامت آن به اندازه نورد سرد نیست. از آنجا که اکثر آنها لایه روی ضخیم هستند، کنترل ضخامت لایه روی یکنواخت نیست. تفاوت کمی در خواص مکانیکی وجود دارد، حتی برخی از خواص بهتر از نورد سرد هستند.

زمینه کاربرد

ورق گالوانیزه نورد گرم به دلیل دقت اندازه و کیفیت سطح به خوبی ورق گالوانیزه نورد سرد نیست و ضخامت آن از ورق گالوانیزه نورد سرد ضخیم‌تر است بنابراین اغلب در اعضای سازه‌ای با نیاز سطحی کم استفاده می‌شود. نیاز به استحکام و ضخامت بالا به عنوان مثال، ساختار ماشین لباسشویی، یخچال و سایر لوازم خانگی، ساختار داخلی خودرو، ساختار شاسی خودرو، بدنه خودرو، سقف، نرده محافظ بزرگراه، فولاد سرد و غیره. زیرا هزینه ورق گالوانیزه گرم پایین است و با پیشرفت تکنولوژی، مشخصات و ضخامت آن بیشتر و بیشتر می شود و استفاده نیز به تدریج افزایش می یابد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *