دسته‌بندی نشده

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله درزدار و لوله بدون درز

غیر معمول نیست که فکر کنیم تمام لوله های فلزی به یک شکل ساخته شده اند و در نگاه اول ممکن است تفاوت بین لوله ها قابل توجه نباشد. با این حال لوله های فلزی را می توان به روش های مختلف تشکیل داد. دو مورد از رایج ترین انواع لوله های فلزی لوله درزدار و لوله بدون درز هستند. درک تفاوت بین آنها هنگام انتخاب لوله فلزی برای پروژه شما مهم است.

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

ترکیب فولاد ضد زنگ لوله های فولادی ضد زنگ یکی از همه کاره ترین مواد آلیاژی فلزی است که در ساخت و ساخت استفاده می شود. دو نوع لوله معمولی بدون درز و جوشی هستند. تصمیم گیری بین لوله های بدون درز و جوش داده شده در درجه اول به نیازهای کاربردی محصول بستگی دارد. در انتخاب بین این دو به خاطر داشته باشید که اولاً لوله باید با مشخصات پروژه شما مطابقت داشته باشد و ثانیاً باید شرایطی را داشته باشد که در نهایت از لوله استفاده می شود.

لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله درزدار

همانطور که از نام آن پیداست یک لوله جوش داده شده با اتصال یک سر ورق یا صفحه فلزی به انتهای مخالف و جوش دادن آن به یکدیگر ساخته می شود. برای اتصال به یکدیگر، فلز را به صورت طولی با استفاده از یک سری رول های فلزی تشکیل می دهند که در انتهای ایستگاه های نورد، جوش هایی ایجاد می شود و دو طرف ماده به هم متصل می شوند.

فرآیندهای جوشکاری مورد استفاده بسته به نوع ماده ضخامت و ترجیح سازنده لوله متفاوت است. فرآیندهای رایج عبارتند از جوشکاری مقاومتی، جوشکاری القایی با فرکانس بالا و جوشکاری لیزری. پس از اینکه مواد به شکل لوله جوش داده شد، لوله تازه تشکیل شده به طول مشخص بریده شده و مواد اضافی جوش حذف می شود.

لوله بدون درز

لوله بدون درز یک لوله فلزی است که به جوش متکی نیست و می تواند از طریق چندین فرآیند مختلف تشکیل شود. یکی از فرآیندهای محبوب برای ساخت لوله بدون درز سوراخ کردن چرخشی است. برای انجام سوراخ کاری چرخشی، یک شمش استوانه ای جامد از فلز یک فرورفتگی کوچک در مرکز یکی از وجوه آن داده می شود. سپس مواد از طریق یک سیستم غلتکی، معمولاً با استفاده از نیروی مکانیکی یا هیدرولیکی تغذیه می‌شوند.

غلتک های بیرونی قطر بیرونی لوله بدون درز را شکل می دهند و قالب داخلی که رول سوراخ کننده نامیده می شود با فرورفتگی کوچک تراز شده و قطر داخلی را تشکیل می دهد. با مواد خاصی، بیلت قبل از این فرآیند گرم می شود تا شکل پذیری بهبود یابد.

لوله بدون درز از طریق چندین مجموعه قالب دیگر وارد می شود تا به شکل نهایی مورد نظر برسد. فرآیندهای بعدی، مانند بازپخت، می تواند برای بهبود خواص مکانیکی لوله بدون درز استفاده شود. برای رسیدن به طول مورد نظر از فرآیند برش نیز استفاده می شود.

مزایای لوله جوش داده شده

مزیت اصلی لوله های جوش داده شده این است که خرید آن به طور کلی مقرون به صرفه تر است. این امر ناشی از هزینه کمتر مورد نیاز برای تولید لوله جوشی در مقایسه با لوله بدون درز است. لوله درزدار به طور کلی می تواند سریعتر ساخته شود و هزینه را کاهش دهد. زمان تولید سریعتر همچنین به این معنی است که لوله جوش داده شده معمولاً زمان سفارش را کاهش می دهد.

مزایای لوله بدون درز

لوله بدون درز در حالی که به طور کلی گران تر است، مزایای متعددی نسبت به لوله های جوش داده شده دارد. بسیاری از مزایای آن ناشی از یکنواختی ترکیب آن است زیرا درز جوشی ندارد. به طور کلی، یکنواختی باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی، استحکام کششی بالاتر و مقاومت بیشتر در برابر فشار در مقایسه با لوله‌های جوشی می‌شود. علاوه بر ایجاد یک لوله یکنواخت تر، فرآیند تولید لوله بدون درز برای کاربردهای دیوار ضخیم نیز مناسب است.

کاربردهای رایج لوله جوش داده شده

لوله جوشی اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که نیازی به خدمات شدید ندارند، اما ممکن است به ابعاد بسیار دقیقی مانند کاربردهای معماری نیاز داشته باشند. همچنین به دلیل مقرون به صرفه بودن و توانایی تولید سریع آن، برای لوله های مصارف عمومی در صنایع مختلف یک انتخاب عالی است.

کاربردهای رایج لوله بدون درز

لوله های بدون درز در کاربردهایی استفاده می شود که دارای الزامات مقاومتی حیاتی هستند، مانند اجزای کلیدی ماشین آلات صنعتی. لوله بدون درز همچنین ممکن است در شرایطی استفاده شود که به مقادیر بالایی از مقاومت در برابر خوردگی نیاز دارد مانند برخی از محیط‌های استخراج نفت و گاز یا پردازش شیمیایی.

لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله درزدار و لوله بدون درز

تیوبینگ در مقابل لوله کشی

اگرچه هر دو کلمه لوله اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، عمدتاً به این دلیل که هر دو شکل توخالی هستند، تفاوت‌های مهمی بین این دو هنگام تعیین نیازهای لوله‌های لوله درزدار و لوله بدون درز وجود دارد. از نظر عملکرد، لوله به طور کلی در کاربردهای ساختاری و زیبایی شناختی استفاده می شود در حالی که لوله کشی برای انتقال سیالات مایعات و گازها استفاده می شود.

تولید لوله های بدون درز

دانستن این تمایز همچنین می تواند در تعیین اینکه کدام لوله برای یک کاربرد خاص، جوش داده شده یا بدون درز کمک کند. روش ساخت لوله درزدار و لوله بدون درز تنها در نام آنها مشهود است. لوله های بدون درز طبق تعریف هستند – آنها درز جوشی ندارند. لوله از طریق یک فرآیند اکستروژن تولید می شود که در آن لوله از یک شمش فولادی ضد زنگ جامد کشیده شده و به شکل توخالی اکسترود می شود.

بیلت ها ابتدا حرارت داده می شوند و سپس به قالب های دایره ای مستطیلی تبدیل می شوند که در یک آسیاب سوراخ سوراخ می شوند. در حالی که گرم است، قالب ها از طریق یک میله سنبه کشیده می شوند. فرآیند آسیاب سنبه طول قالب را 20 برابر افزایش می دهد تا شکل لوله بدون درز ایجاد شود. لوله ها از طریق پیلگرینگ، فرآیند نورد سرد شکل می گیرند.

تولید لوله های درزدار

لوله فولادی ضد زنگ جوش داده شده WelderA از طریق نوارهای رول یا ورق های فولادی ضد زنگ به شکل لوله تولید می شود و سپس درز را به صورت طولی جوش می دهیم. لوله های جوش داده شده را می توان با فرآیندهای شکل دهی گرم و شکل دهی سرد انجام داد. از این دو، شکل‌ دهی سرد منجر به پرداخت‌های صاف‌تر و تحمل‌های محکم‌تر می‌شود.

با این حال هر روش یک لوله فولادی بادوام، محکم و مقاوم در برابر خوردگی ایجاد می کند. درز را می توان به صورت مهره ای رها کرد یا با روش های نورد سرد و آهنگری بیشتر کار کرد. لوله جوش داده شده را نیز می توان مشابه لوله های بدون درز کشید تا درز جوش ریزتر با سطح بهتر و تحمل های سخت تر ایجاد شود.

انتخاب بین لوله درزدار و لوله بدون درز

مزایا و معایبی در انتخاب لوله های دزردار در مقابل بدون درز وجود دارد.

لوله بدون درز

طبق تعریف لوله‌های بدون درز لوله‌های کاملاً همگنی هستند که خواص آنها به لوله‌های بدون درز استحکام بیشتر، مقاومت در برابر خوردگی بالاتر و توانایی تحمل فشار بالاتر نسبت به لوله‌های جوش داده شده می‌دهد. این باعث می‌شود که آنها را در کاربردهای حیاتی در محیط‌های سخت مناسب‌تر کنند، اما با قیمتی همراه است.

فواید لوله بدون درز

 • قوی تر
 • مقاومت در برابر خوردگی برتر
 • مقاومت فشار بالاتر
 • برنامه های کاربردی
 • خطوط کنترل نفت و گاز
 • خطوط تزریق مواد شیمیایی
 • دریچه های ایمنی زیر دریا
 • بسته‌های بخار و ردیابی حرارتی کارخانه فرآوری شیمیایی
 • انتقال سیال و گاز

لوله های جوش داده شده

لوله های درزدار معمولاً به دلیل فرآیند ساخت ساده تر ارزان تر از لوله های بدون درز هستند. همچنین مانند لوله های بدون درز در طول های طولانی و پیوسته به راحتی در دسترس است. اندازه های استاندارد را می توان با زمان های مشابه برای لوله های جوش داده شده و بدون درز تولید کرد. در صورت نیاز به مقدار کمتر، هزینه های لوله های بدون درز را می توان در دوره های تولید کوچکتر جبران کرد. در غیر این صورت، اگرچه لوله های بدون درز با اندازه سفارشی را می توان با سرعت بیشتری تولید و تحویل داد، اما هزینه بیشتری دارد.

فواید لوله درزدار

 • صرفه جویی در هزینه
 • به راحتی در طول های طولانی در دسترس است
 • زمان سررسید سریع
 • برنامه های کاربردی
 • کاربردهای معماری
 • سوزن هایپودرمیک
 • صنعت خودرو
 • صنایع غذایی و آشامیدنی
 • صنایع دریایی
 • صنعت داروسازی
لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله درزدار و لوله بدون درز

هزینه های لوله درزدار و لوله بدون درز

هزینه های لوله های بدون درز و درزدار نیز به خواصی مانند استحکام و دوام مرتبط است. فرآیند تولید ساده‌تر لوله‌های جوشی می‌تواند لوله‌هایی با قطر بزرگ‌تر با اندازه‌های دیواره نازک‌تر تولید کند. تولید چنین خواصی در لوله های بدون درز دشوارتر است. از طرف دیگر، دیوارهای سنگین را می توان با لوله های بدون درز راحت تر به دست آورد. لوله های بدون درز اغلب برای کاربردهای لوله های دیواری سنگین که نیاز دارند یا می توانند فشار بالا را تحمل کنند یا در محیط های شدید کار کنند ترجیح داده می شوند.

تعدادی از عوامل ترکیب می شوند تا لوله های فولادی ضد زنگ را به یک انتخاب عالی برای کاربردهای ساختاری در صنایع مختلف از خودروسازی و هوافضا گرفته تا پزشکی و دریایی تبدیل کنند. اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام لوله برای کاربرد شما بهترین است، به عنوان یک نقطه مرجع، اگرچه لوله های بدون درز را می توان جایگزین لوله های جوشی کرد، لوله های جوش داده شده (درزدار)  هرگز نمی توانند جایگزین لوله های بدون درز شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *