دسته‌بندی نشده

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

عوامل موثر بر هزینه تیرآهن فولادی

فولاد به دلیل دوام و استحکام بالا به بخشی جدایی ناپذیر از ساخت و ساز تبدیل شده است. احتمالاً شنیده اید که فولاد ستون فقرات صنعت مدرن است. به اطراف نگاه کنید متوجه خواهید شد که بیشتر ابزار ماشین آلات و تجهیزاتی که ما استفاده می کنیم از فولاد ساخته شده اند. و یکی از زمینه های خاص که در آن فولاد اهمیت زیادی دارد، صنعت ساختمان است. فولاد یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در ساختمان است.

با این حال دورانی که هر شرکت ساختمانی از همان نوع فولاد برای پروژه های ساختمانی خود استفاده می کرد مدت ها گذشته است. امروزه انواع مختلفی از فولاد وجود دارد که به دنبال پیشرفت های تکنولوژیکی در حال انجام به بازار عرضه شده است. 7 نوع اصلی فولادی که امروزه در پروژه های ساختمانی استفاده می شود را در نظر بگیرید.

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

فولاد ضد زنگ

بارزترین ویژگی فولاد ضد زنگ مقاومت با کیفیت بالا در برابر خوردگی و شرایط آب و هوایی سخت است. سپس این ماده با استفاده از مواد کروم ساخته می شود که خواص منحصر به فرد آن را در برابر خوردگی می بخشد. همچنین شامل مواد نیکل یا مولیبدن است که آن را بسیار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر حرارت می کند و حتی زیبایی کلی آن را افزایش می دهد.

میلگرد فولادی

فولاد میلگرد که به آن فولاد تقویت کننده نیز گفته می شود از فولاد کربنی ساخته شده است. دارای مش سیم های فولادی و لبه هایی است که امکان بستن مکانیکی آن را فراهم می کند. میلگرد فولادی معمولاً در سازه های بتن مسلح و بنایی برای ایجاد استحکام کافی و استحکام بیشتر استفاده می شود به طوری که سازه ها فشار موضعی را به راحتی تحمل می کنند.

فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی از ترکیب فولاد کربنی با یک یا چند عنصر آلیاژی دیگر مانند آلومینیوم، مس، منگنز، کروم و نیکل ساخته می شود. این عناصر اضافه شده به خواص مطلوب مواد فولادی می افزایند و به نوبه خود ارزش ساخت آن را افزایش می دهند. فولاد آلیاژی به دلیل خواص مقاومت در برابر خوردگی و افزایش چقرمگی آن بسیار محبوب است.

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

فولاد هوازدگی

فولاد هوازدگی عمدتاً برای ایجاد مقاومت مؤثر در برابر شرایط آب و هوایی سخت استفاده می شود. این شامل موادی مانند مس، کروم، فسفر و سیلیکون است. مواد تشکیل دهنده یک لایه محافظ برای جلوگیری از خوردگی و تاثیر آب و هوای سخت. مواد فولادی با استحکام بالا بسیار مقرون به صرفه است و نگهداری نسبتاً کمی دارد.

فولاد سازه

فولاد سازه ای معمولا با ترکیب شیمیایی خاص و شکل خاصی تولید می شود. در بیشتر موارد شکل، ترکیب شیمیایی، اندازه و استحکام مواد را می توان بر اساس نیازهای ساختمانی کنترل و تغییر داد. این نوع فولاد به دلیل استحکام زیاد، شکل پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و مقرون به صرفه بودن شناخته شده است.

فولاد کربنی

در مقایسه با سایر انواع فولاد کربنی دارای غلظت کربن بالاتری است که به 2.5٪ می رسد. این نوع فولاد به دلیل محتوای کربن بالا استحکام بیشتری دارد. پس جای تعجب نیست که این ماده عمدتاً برای ساخت و سازهای سنگین استفاده می شود. این در سه شکل مختلف موجود است: فولاد پرکربن، فولاد کم کربن و فولاد کربن متوسط.

فولاد گیج سبک

همانطور که از نام آن پیداست، فولاد گیج سبک بسیار سبک وزن است. با این حال علیرغم ویژگی های نازک و سبک این ماده از استحکام بالایی برخوردار است و پیش از موعد خم نمی شود یا از کار نمی افتد. بهترین چیز در مورد نوع فولاد این است که قالب گیری و دستکاری آسان آن است که آن را به گزینه ای ایده آل برای ساخت و ساز آموزشی و بهداشتی تبدیل می کند. پروژه‌های ساختمانی که مهلت‌های بسیار محدودی برای تکمیل دارند.

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

انواع فولاد های مورد استفاده در ساختمان سازی

نتیجه گیری

نتیجه گیری انواع مختلفی از فولاد وجود دارد که می توان در ساخت و ساز ساختمان ها از آنها استفاده کرد که هر نوع دارای استحکام و دوام منحصر به فردی است. بنابراین، برای انتخاب بهترین نوع فولاد برای نیازهای ساختمانی خود بهتر است با هر یک از انواع مختلف موجود آشنا شوید. تنها با آگاهی کامل از 7 نوع مختلف فولاد می‌توانید مواد عالی را انتخاب کنید که بادوام‌ترین ساختمان را بسازد.

فولاد به دلیل دوام و استحکام بالا به بخشی جدایی ناپذیر از ساخت و ساز تبدیل شده است. احتمالاً شنیده اید که فولاد ستون فقرات صنعت مدرن است. به اطراف نگاه کنید متوجه خواهید شد که بیشتر ابزار، ماشین آلات و تجهیزاتی که ما استفاده می کنیم از فولاد ساخته شده اند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *