دسته‌بندی نشده

انواع فولاد و نحوه کاربرد

بهترین موارد استفاده از آلومینیوم در ساخت فلز

فولاد در تعداد زیادی از صنایع از ساخت و سازهای مسکونی تجاری و صنعتی گرفته تا کشتی سازی و خودروسازی و تولید در همه جا حضور دارد. اگرچه همه فولادها یکسان نیستند. هزاران نوع فولاد (درجات و کیفیت های مختلف) وجود دارد که هر کدام دستکاری شده و نیازهای متفاوتی دارند. فروشگاه آهن در عرضه و تامین مقاطع فولادی متخصص بوده و در تمام جنبه‌های تولید و ساخت فولاد مجرب هستیم. بیایید نگاهی به انواع فولاد بیاندازیم.

انواع فولاد

در اینجا نگاهی به انواع مختلف فولاد و نحوه کاربرد آنها در صنایع مختلف مانند ساخت و ساز و تولید می اندازیم. طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، در حال حاضر بیش از 3500 گرید فولاد در جهان وجود دارد. اینها از نظر خواص شیمیایی محیطی و فیزیکی متفاوت هستند. این نکته بسیار قابل یادآوری است و در حالی که راه های زیادی برای طبقه بندی انواع فولاد وجود دارد.

انواع مختلف آن اغلب به چهار دسته اصلی، فولاد کربنی فولاد آلیاژی فولاد ضد زنگ و فولاد ابزار تقسیم می شوند. فولاد از آهن و کربن تشکیل شده است. و این مقدار کربن و آلیاژهای اضافی است که تعیین می کند که در چه درجه ای طبقه بندی می شود. بیایید نگاهی به تفاوت بین چهار نوع فولاد بیندازیم.

فولادهای کربنی

اکثر فولاد در جهان نوعی از فولاد کربنی است. مقدار کربن موجود استحکام انواع فولاد را تعیین می کند بنابراین در زیر چتر فولاد کربنی سه زیر مجموعه اصلی وجود دارد. اینها فولاد کم کربن (همچنین به عنوان فولاد ملایم شناخته می شوند) هستند که معمولاً حاوی 0.04٪ تا 0.30٪ محتوای کربن هستند. فولاد کربن متوسط که معمولاً دارای محدوده کربن 0.31٪ تا 0.60٪ است. و فولاد کربن بالا که معمولاً حاوی 0.61٪ و 1.50٪ است.

فولاد ملایم رایج‌ترین فولاد در بین این سه مورد است و چیزی است که در ساختن همه چیز از آسمان‌خراش‌ها گرفته تا نرده‌ها، پل‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود. این به این دلیل است که بسیار چکش‌خوار است و می‌توان آن را در طیف وسیعی از اشکال و اندازه‌ها ساخت.

بسته به خواص مورد نیاز عناصر دیگری را می توان به فولاد کربن اضافه یا افزایش داد. فولاد کربن متوسط برای شکل دادن جوش و برش است. و همانطور که ممکن است حدس بزنید برش خم شدن و جوش دادن فولاد کربن بالا بسیار دشوار است اما کاربردهای خود را دارد.

انواع فولاد

انواع فولاد

فولادهای آلیاژی

به غیر از کربن فولاد می‌تواند دارای عناصر دیگری مانند منگنز، سیلیکون، نیکل، تیتانیوم، مس، کروم و آلومینیوم باشد. اینها خواص خاصی را اضافه می کنند که در فولاد کربن معمولی یافت نمی شوند و به عنوان فولادهای آلیاژی شناخته می شوند.

فولادهای آلیاژی مختلف ممکن است برای جوشکاری بهتر مقاوم در برابر زنگ زدگی قوی تر یا لمسی تر باشند. آنها در صنایع تخصصی تر مانند کشتی سازی، خودروسازی و لوازم خانگی مناسب هستند. فولادهای آلیاژی به طور کلی نسبت به فولادهای کربنی به عملیات حرارتی و مکانیکی واکنش نشان می دهند.

فولادهای ضد زنگ

فولاد ضد زنگ یک آلیاژ فولادی است که به دلیل وجود کروم بین 10 تا 20 درصد دارای خواص مقاومت در برابر خوردگی فوق العاده ای است. آلیاژهای دیگر عبارتند از نیکل و مولیبدن. کاربرد متداول انواع فولاد  ضد زنگ شامل کارد و چنگال، ابزار پزشکی، سخت افزار، لوازم خانگی و اتصالات معماری است.

فولاد ضد زنگ یکی از بازیافت‌ترین مواد روی کره زمین است که آن را به یک انتخاب فولادی سازگار با محیط زیست تبدیل می‌کند. دوام و مقاومت آن به معنای عمر طولانی است که می تواند چندین بار تغییر کاربری دهد.

فولادهای ابزار

فولادهای ابزار حاوی آلیاژهای گران قیمت مانند تنگستن، مولیبدن کبالت و وانادیوم در مقادیر مختلف هستند و بسیار سخت، بادوام و مقاوم در برابر حرارت هستند. همانطور که از نام آن پیداست آنها در کاربردهای ابزار مانند ابزارهای برش، قالب سازی یا ضربه ای استفاده می شوند. همچنین معمولاً در چاقوسازی استفاده می شود. فولادهای ابزار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در طول کاربردهای مورد نظر خود که معمولاً آزمایش بیشتری نسبت به سایر اشکال انواع فولاد دارند آسیاب یا تاب داده می‌شوند.

نتیجه گیری

فروشگاه آهن تخصص تجربه و دانش لازم را برای پاسخ به هر یک از سؤالات شما دارد و اطمینان حاصل می کند که بهترین راه حل را متناسب با نیاز خود پیدا می کنید. برای تماس با ما امروز به سادگی تماس بگیرید فکس کنید ایمیل بزنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *