دسته‌بندی نشده

پردازش ورق فلز چیست و چگونه استفاده می شود

پردازش ورق فلز

ورق فلزی بخش مهمی از صنعت تولید و یک ماده اساسی است که در صنعت ساختمان نیز استفاده می شود. ورق فلزی یک ماده همه کاره است که اغلب از فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود و می‌تواند برای محصولات متنوعی مانند پانل‌های خانه‌ها برای قطعات خودرو استفاده شود. شایان ذکر است که انواع مختلفی از پردازش پردازش ورق فلز وجود دارد.

پردازش ورق فلز

ساخت: این فرآیند کار ورق فلزی معمولاً برای ساخت جعبه ها یا محفظه های فلزی استفاده می شود. ورق فلزی بسیار شبیه یک جعبه مقوایی تا می شود اما بسیار قوی تر است. این فرآیند معمولاً بر روی پرس بریک انجام می شود.

ماشینی که به طور خاص برای این منظور طراحی شده است. نسخه‌های مدرن با کامپیوتر کنترل می‌شوند و می‌توانند جایگزین کم‌هزینه‌تری برای «کار با فشار» در جایی که ابزار اختصاصی مورد نیاز است ارائه دهند. آنها اجازه می دهند تا ساخت های پیچیده با اجزای منفرد خم شده یا تا شده که به یکدیگر متصل شده اند ساخته شوند.

پانچ شدن ورق

از طریق پانچ، ورق های فلزی با پانچ و قالب پردازش می شوند. این باعث ایجاد سوراخ هایی در ورق های فلزی با اشکال و اندازه های مختلف می شود. ورق فلزی قبل از فشار دادن برای ایجاد سوراخ بین پانچ و قالب قرار می گیرد.

ماشین‌های کنترل‌شده کامپیوتری اجازه می‌دهند موقعیت این سوراخ‌ها به‌گونه‌ای چیده شود که بتوان اشکال پیچیده را از ورق برش داد. این با پرس کاری که در آن پردازش ورق فلز به جای برش شکل می‌گیرد متفاوت است. اغلب پانچ CNC همراه با ترمز فشاری که در بالا توضیح داده شد استفاده می‌شود و اجازه می‌دهد تا اشکال پیچیده قبل از خم شدن بریده شوند.

پردازش ورق فلز

پردازش ورق فلز

هیدروفرمینگ

این یکی از فرآیندهای تشکیل فلز کمتر شناخته شده است، اما هنوز برای فرآیندهای تولید خاص مفید است. در اینجا ورق فلزی روی یک قالب کشیده می شود. این فرآیند کاملاً شبیه به طراحی عمیق است. با این حال یک تفاوت مهم این است که در حالی که ترسیم عمیق نیاز به کسرهای مختلف کشش دارد، هیدروفرمینگ در یک مرحله سریع تکمیل می شود. فقط یک قالب مورد نیاز است پانچ با مایع هیدرولیک تحت فشار بالا جایگزین می شود. این سیال ورق فلز را به داخل حفره قالب وارد می کند و اجازه می دهد تا اجزای سه بعدی بیشتری تولید شوند.

برش لیزری

این فرآیند ورق فلز در سال های اخیر بسیار رایج تر شده است و توسط شرکت های مختلف استفاده می شود. در اینجا پردازش ورق فلز در معرض لیزر قرار می گیرد. این باعث سوزاندن سوراخ های فلز می شود. یکی از مزایای کلیدی این فرآیند این است که هنگام ارائه نتایج مورد نظر می تواند بسیار دقیق باشد.

همچنین می‌توان آن را با استفاده از دستگاه برش لیزری خودکار کرد و از راه‌حلی سریع و کارآمد در صنعت ساخت اطمینان حاصل کرد. برش لیزری تمام مزایای پانچ CNC را بدون نیاز به پانچ و قالب برای برش سوراخ ها یا اشکال در ورق مورد نیاز ارائه می دهد. در کاربردهای خاص پانچ‌های CNC مقرون به صرفه‌تر هستند اما انعطاف‌پذیری برش لیزری ماشین‌ها را بسیار محبوب کرده است.

رول کردن ورق

ریسندگی فلزات یک فرآیند قدیمی است که امروزه نیز مطرح است. فقط می توان از آن برای ساخت قطعات یا محصولات استوانه ای استفاده کرد. به دلیل سرعت و هزینه پایین این فرآیند معمولاً  کویل ها با استفاده از این فرآیند تولید می شوند.

این کار را می توان با دست برای محصولات نوع صنعتگر کم حجم یا با ماشین در مواردی که حجم بیشتری از محصول مورد نیاز است انجام داد. این شامل یک صفحه صاف گرد ورق فلزی است که با سرعت بالا می چرخد. سپس این دیسک از ورق فلز را می توان روی یک سنبه در حال چرخش به گونه ای ترسیم کرد که به نظر برسد فلز بر روی سنبه جریان یافته و شکل می گیرد.

پردازش ورق فلز

پردازش ورق فلز

پرس و فشار ورق فلزی

باز هم، این فرآیند برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. پانل های بدنه خودرو به طور سنتی با کار پرس ساخته می شوند. با این حال، می توان از آن برای بسیاری از اجزای کوچک نیز استفاده کرد. ابزار به شکل پانچ و قالب مورد نیاز است.

پانچ برای فشار دادن ورق فلزی به داخل قالب استفاده می شود. این بدان معنی است که برای اکثر برنامه های کاربردی کار مطبوعاتی ابزار اختصاصی مورد نیاز است که قبل از شروع تولید هزینه اولیه را ارائه می دهد. با این حال یک بار در محل پرس کاری یک روش تولید کم هزینه با حجم بالا برای تولید قطعات پیچیده ارائه می دهد.

همانطور که می بینید فرآیندهای پردازش ورق فلز متعددی وجود دارد و همه آنها می توانند به روش های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. فرآیند انتخاب ورق فلز تا حد زیادی به اهداف سازنده و نحوه استفاده از مواد بستگی دارد.

نتیجه گیری

فروشگاه آهن ارائه دهنده تمامی ورق های فلزی با اشکال مختلف و سفارشی در ایران می باشد که توانسته است بیشترین عرضه در صنعت فولاد را به خود اختصاص دهد. در ارتباط بودن با کارخانه های تولید و تامین کننده موجود شده است تمامی مقاطع فولادی با کمترین قمیت به دست مصرف کننده برسد. با کارشناسان فروش ما در فروشگاه آهن تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *